Politika Domáce

Na Dankov stožiar sa chcú skladať občania. Záujemcov je dosť

Pred parlamentom by mal do konca augusta vyrásť stĺp. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Kancelária Národnej rady SR eviduje zvýšený záujem o poskytnutie finančných príspevkov na osadenie vlajkového stožiara pred budovou parlamentu. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie s verejnosťou a médiami Kancelárie NR SR s tým, že ubehlo iba desať dní od zverejnenia darovacích podmienok a čísla účtu.

 

“Za desať dní je rozpracovaných niekoľko desiatok darovacích zmlúv v úhrnnej hodnote viac ako 35 tisíc eur. Teší nás, že množstvo občanov, ktorí osobne prispeli na podporu tohto zámeru, sa stotožnilo s myšlienkou dôstojnej reprezentácie štátnej vlajky SR pred národnou radou a rozhodli sa podporiť týmto spôsobom našu národnú hrdosť. Tento zámer bol opakovane prehodnocovaný už aj počas dávnejších volebných období. Vo viacerých svetových metropolách sú veľkorozmerné štátne vlajky pred zákonodarnými zbormi či inými spoločensky a historicky významnými budovami štandardom. Spomenúť môžeme susedný maďarský parlament v Budapešti, nemecký Bundestag či španielsky parlament v Madride. Slovensko sa tak pridá k tým štátom, ktoré si vedia uctiť svoje štátne znaky,“ povedal v tejto súvislosti vedúci kancelárie parlamentu Daniel Guspan.

Realizácia projektu vzbudila veľký záujem verejnosti, preto Kancelária Národnej rady SR zverejnila čísla účtu a tiež podmienky, ktoré musel potenciálny darca splniť. Vzhľadom na doterajšiu intenzitu a výšku darcovských príspevkov je podľa Kancelárie NR SR vysoko pravdepodobné, že čoskoro suma dosiahne náklady osadenia stožiara.

Výstavba stožiara pred budovou Národnej rady SR nie sú podľa predsedu NR SR Andreja Danka preteky s veľkosťou iných stožiarov, ide o to, aby Slovensko malo svoj stožiar. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Na stožiari bude viať najväčšia vlajka Slovenska

Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky prezentovala výstavbu 30-metrového stožiara pred budovou parlamentu, na ktorom bude viať najväčšia vlajka Slovenskej republiky. Po medializácii sa podľa kancelárie na ňu obrátilo niekoľko občanov, ktorí prejavili záujem darovať peniaze na stavbu dôstojného osadenia štátnej vlajky. Preto Kancelária NR SR zriadila účet, na ktorý verejnosť môže venovať finančné prostriedky na tento účel.

Výstavba stožiara pred budovou Národnej rady SR nie sú podľa predsedu NR SR Andreja Danka preteky s veľkosťou iných stožiarov, ide o to, aby Slovensko malo svoj stožiar. Povedal to 17. júla s tým, že stožiare sú bežné aj v iných krajinách, nielen v Maďarsku. Informoval, že sám na výstavbu prispel sumou 9 000 eur. Zemné práce stoja 16-tisíc bez DPH, ďalšie časti vyjdú na 38-tisíc. Dodal, že ešte pred výstavbou 30-metrového stožiaru kontaktovali všetky zodpovedné úrady, vrátane pamiatkarov. Tento proces trval rok, dodal. Bude rád, ak sa stožiar podarí dokončiť 1. septembra. “Žiadna partizánčina sa tu nedeje,” povedal Danko na brífingu pred NR SR.