Domáce Politika Top

Na Európsky parlament si brúsia zuby aj mladí. Skúsenosti často nemajú ani z domácej scény

Európsky parlament v Štrasburgu. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Parlamentné strany vidia v mladých ľuďoch zrejme veľký potenciál. O post európskych poslancov v tohtoročných voľbách zabojuje aj mladá krv. Na kandidátkach koalície, ale aj opozície svietia mená, ktoré verejnosti až také známe nie sú. Môžu napriek tomu uspieť vo voľbách a majú vôbec potrebné skúsenosti na taký dôležitý post?

 

Na kandidátkach strán do europarlamentu sa v tohtoročných voľbách objavilo veľa mladých uchádzačov. Jeden z kandidátov má dokonca iba 21 rokov. V tom, či majú potrebné skúsenosti na uchádzanie sa o post europoslancov, má politický analytik Ján Baránek jasno. ,,Určite, že nemajú. Mňa prekvapuje táto módna politická vlna. Netreba si zamieňať europarlament s nejakým kempom pre výchovu politikov. Či sa to niekomu páči alebo nie, ten dvadsiatnik nemôže mať skúsenosti aj keby neviem, kde sa pohyboval, ten vek nepustí.‘‘ Zároveň dodal, že europarlament je pre niekoho medzinárodne ostrieľaného, kto už má skúsenosti v týchto štruktúrach, ale aj na domácej politickej scéne.

Na druhej strane, ak sa chce kandidát dostať do europarlamentu, skúsenosti nemusia byť dôležité pre voličov. ,,Skúsenosti z predchádzajúcej profesijnej kariéry môžu byť užitočné, no nie sú zďaleka jediným ani najdôležitejším faktorom. O zvolenie sa neuchádzate v prijímacom konaní, ale vo voľbách. Vstupenkou teda nie sú vedomosti a skúsenosti, ale dôvera voličov,‘‘ vysvetľuje analytik z portálu Euractiv Radovan Geist. Kandidát si preto musí vedieť získať dôveru voličov. Dokonca ani vek nehrá rolu. Musí byť len splnená zákonná hranica pre pasívne volebné právo – 21 rokov.

Dvadsiatnici

Bez rešpektu

Európsky parlament štandardne spolurozhoduje o európskych pravidlách, má aj kontrolnú funkciu voči Európskej komisii, hrá úlohu vo vonkajších vzťahoch, môže vytvárať špeciálne komisie a podobne. Europoslanci zastupujú frakcie, ale sú témy, kde musia konať v prospech materskej krajiny a tam môže byť podľa Baránka problém. ,,Akú majú autoritu a rešpekt takýto mladí poslanci v europarlamente. Ak príde na to, že by mohli lobovať za Slovensko, tak ten rešpekt nemôžu mať taký, pretože tie skúsenosti tam nie sú. To postavenie nemôžu mať ani na domácej politickej scéne,‘‘ zdôrazňuje politický analytik.

Najskôr doma

Mladí ľudia majú šancu dostať sa do europarlamentu. ,,V Európskom parlamente pôsobí viacero mladých poslancov. V konkrétnych prípadoch potom záleží od politickej strany, za akú kandidujú, ich predchádzajúceho angažovania sa, alebo práce, schopnosti osloviť voličov a podobne,‘‘ uvádza analytik z portálu Euractiv Geist.

Aj podľa politického analytika Baránka majú mladí ľudia šancu, pretože ich volia občania. ,,Ale ja si myslím, že samotné politické strany by sa tomuto mali vyhýbať, aby takýchto mladých ľudí nominovali. Treba ich nominovať doma, treba ich nominovať v komunálnych voľbách, možno časom do parlamentných volieb, ale nie rovno do parlamentu,‘‘ dodáva Baránek.

 

Podľa Baránka treba mladých ľudí nominovať v domácej politike. Zdroj: nrsr.sk

Lákajú ich vysoké platy

Na otázku, prečo sa mladí ľudia uchádzajú o posty europoslancov, neexistuje podľa Geista definitívna odpoveď. Dôvody sú individuálne. ,,Predpokladám, že hlavným je vôľa, snaha presadzovať program, priority, s ktorými kandidujú.‘‘ Ján Baránek dodáva, že možno chcú byť v Bruseli a Slovensko im je malé. Nevylúčil ani to, že ich lákajú vysoké platy. ,,Ale je to nedocenenie situácie,‘‘ uzavrel Baránek.

Voľby do europarlamentu sú na Slovensku naplánované na 25. mája. Obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

O všetkých kandidátoch parlamentných strán vás Glob.sk už informoval.

 

Galéria
Zdroj: archív
Eurovoľby sa konajú 25.mája. Zdroj: TASR / Alexandra Moštková
Voľby do Európskeho parlamentu sa blížia. Zdroj: pixabay.com
navigate_before
navigate_next