Zahraničné

Na gréckej Hydre už druhý deň hydrant nepoužijete

Ilustračný obrázok, Foto: SITA/Branislav Bibel

ATÉNY – Turisti a obyvatelia gréckeho ostrova Hydra, obľúbeného u dovolenkárov, boli v pondelok bez elektriny a vody už druhý deň po sebe.

Prvý výpadok elektriny nastal na ostrove v nedeľu nadránom, potom sa prerušili aj dodávky vody.

V nedeľu večer bolo malebné rovnomenné prístavné mesto nezvyčajne tiché a temné, jediné svetlo pochádzalo z petrolejových lámp, bateriek, sviečok a mobilných telefónov, opísala situáciu tlačová agentúra DPA. Ostrov sa nachádza pri polostrove Peloponéz, od jeho pevniny ho oddeľuje len úzky prieliv.

Už skôr odišli z ostrova stovky návštevníkov, oznámila štátna grécka rozhlasová stanica.
“Loď gréckej armády priviezla v noci na pondelok do prístavu Hydry vodu a počas dňa očakávame aj doručenie dvoch generátorov,” uviedol pre rozhlasovú stanicu starosta mesta Hydra Jorgos Kukudakis. Pomocou generátorov obnovia dodávky elektriny a čerpanie vody z nádrží do rozvodného potrubia.

Starosta podľa svojich slov dúfa v skoré vyriešenie problému, ale prevádzkovateľ rozvodnej elektrickej siete si nebol istý, čo presne spôsobilo výpadok. Ostrov Hydra je zásobovaný elektrinou z pevniny, cez podmorský kábel a práve ten bol možno poškodený.

Ostrov s rozlohou 65 štvorcových kilometrov je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Grécku. Nachádza sa okolo 65 kilometrov južne od hlavného mesta Atény a sedem kilometrov východne od veľkého polostrova Peloponéz.