Na horách je dopoludnia prvý lavínový stupeň, popoludní sa hrozba zvýši

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice platí v piatok dopoludnia vo všetkých pohoriach Slovenska. Popoludní sa ohrozenie zvýši na mierne, druhý stupeň.

 

Podľa Marka Biskupiča zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby je snehová pokrývka vplyvom striedania teplôt dopoludnia dobre spevnená na väčšine miest. „Popoludní s oteplením a slnkom sneh stráca súdržnosť a môžu sa vyskytnúť aj spontánne lavíny a splazy z mokrého snehu, prípadne na trávnatých svahoch aj základové lavíny,“ upozornil.

Doplnil, že starší voľný sneh vo forme menších dosiek a snehových vankúšov sa nachádza na severne orientovaných svahoch najvyšších polôh. Tu je možné uvoľniť lavínu pri veľkom dodatočnom zaťažení, hlavne na strmých svahoch.

Na horách prevláda typická jarná situácia, s jasným teplým počasím a slabým vetrom severozápadných smerov. Teploty sa ráno pohybovali od mínus tri do plus štyri stupne Celzia.

Viac o téme: Horská záchranná služba, hory, jarná situácia, lavínové nebezpečenstvo, pohoria, Stredisko lavínovej prevencie

Súvisiace články