Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Na horách pozor! Trvá druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

Na horách stále trvá lavínové nebezpečenstvo. ZDROJ: FB/HZS

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo všetkých pohoriach Slovenska pretrváva druhý stupeň lavínového nebezpečenstva, teda mierne. Hlavným lavínovým problémom je vetrom previaty sneh. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Ako dodal, nebezpečné sú záveterné strany hrebeňov, miesta pod sedlami, skalnými stenami a strmé žľaby nad 35 stupňov. “Najmä v týchto miestach sa nachádzajú vetrom ubité dosky a vankúše rôznej tvrdosti, ktoré sú uložené na tvrdom podklade. Ich uvoľnenie je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení. Na severných a tienistých svahoch sa vplyvom nízkych teplôt môže nachádzať vrstva hranatozrnného snehu, ktorý pôsobí ako slabá vrstva,” upozornil Beťko s tým, že samovoľné lavíny neočakávajú.

Na horách bude dnes oblačno až zamračené s občasným snežením, najmä popoludní. Teplota vo vysokých polohách dosiahne od mínus štyroch do mínus 11 stupňov Celzia. Vo vysokých polohách nad 1 500 metrov nad morom bude fúkať silný vietor o sile od desiatich do 15 metrov za sekundu, v nárazoch až do 25 metrov za sekundu.