Domáce Politika Top

Na Kisku sa čakalo takmer rok. Teraz už nadšenie nevyvoláva

Prezident SR Andrej Kiska. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Kiska konečne nahlas povedal to, čo sa už dávno hovorilo. Úradujúci prezident včera prostredníctvom videa na sociálnej sieti oznámil, že zakladá novú politickú stranu. So subjektom, ktorého meno ešte ani nepoznáme, má ten najvyšší cieľ – vyhrať voľby. Na politickej scéne však s takouto ambíciou nie je sám. 

 

To, že namiesto funkcie prezidenta má v politike iné plány, povedal Kiska po prvýkrát nahlas vlani v máji. Konkrétnejší však byť nechcel. Neskôr v lete síce vyhlásil, že “treba prevziať moc,” avšak ako to chce urobiť si nechal opäť pre seba. Nevyjadril sa ani po komunálnych voľbách v novembri 2018, hoci to sľúbil. O tom, či založí stranu, do nejakej vstúpi alebo bude nakoniec “iba” tvárou nejakého projektu, sa iba špekulovalo.

Karty sa už začali rozdávať

Kým Kiska čakal, na politickej scéne si začali svoje miesto budovať nové politické subjekty – mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a SPOLU – Občianska demokracia. Oba subjekty si boli čoraz viac blízke a vo februári dokonca ohlásili spoločnú kandidátku pre voľby do europarlamentu. Zároveň avizovali, že pokiaľ sa toto spojenie osvedčí, spoločne pôjdu aj do budúcoročných parlamentných volieb. Dobrou reklamou pre oba subjekty boli aj prezidentské voľby, v ktorých vyhrala zakladajúca členka PS Zuzana Čaputová. Aktuálne im prajú aj najnovšie prieskumy, v ktorých sa spoločne vyšvihli na druhé miesto za stranu Smer-SD. Ani nie pár dní po tomto úspechu však prišiel Kiskov oznam – definitívne potvrdil, že zakladá stranu. Reakcie, ktoré to vyvolalo na politickej scéne, sú tak v dôsledku posledných udalostí a iba rok pred termínom riadnych parlamentných volieb rozpačité.

Chcú si počkať

Progresívne Slovensko po Kiskovom včerajšom vyjadrení zdôraznilo, že “začali spolupracovať v rámci koalície Progresívneho Slovenska a Spolu – občianska demokracia vo voľbách do Európskeho parlamentu. Prieskumy ukazujú, že ľudia túto koalíciu považujú za nositeľa zmeny, za čo sme veľmi vďační.” Čo sa týka možnej spolupráce s Kiskom, progresívci sú vo vyjadreniach opatrní. Ako povedali, vždy vraveli, že je dobré, ak Andrej Kiska využije svoj potenciál tak, aby dopomohol k zmene štýlu vládnutia na Slovensku a stále sú pripravení na partnerskú spoluprácu. “Jej rámec vieme určiť až vtedy, keď bude jasné, kto v strane pána Kisku definitívne je a aký je jej program a hodnoty.”

Záujem spolupracovať prejavila aj strana SPOLU. Podľa nich je jediný spôsob, ako zmeniť vládu, spojiť sily. “Tak, ako sme to reálne urobili v koalícii PS/SPOLU,” poukázali. ”Ukazuje sa, že voliči spojenie oceňujú a je to pre nás silný záväzok poctivo pracovať ďalej a lepšie. Rozhodnutie Andreja Kisku založiť vlastnú stranu rešpektujeme, náš záujem spolupracovať s ním, samozrejme, trvá,” dodali.

Šéf Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko a šéf SPOLU Miroslav Beblavý. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O nadšení v opozícii sa hovoriť nedá

Novú Kiskovu stranu vítajú s rozpakmi v radoch opozičnej SaS. „Už sme v minulosti povedali, že vstup Andreja Kisku do straníckej politiky má zmysel vtedy, ak posilní niektoré zo súčasných politických zoskupení. Ak naopak len rozmnoží počet politických subjektov, vidíme v tom problém, pretože nastane neželaný, ale očakávaný paradox,” uviedli liberáli. Tiež upozornili, že sa zatiaľ nedozvedeli nič o myšlienkovom zameraní novej strany. “Nehovoriac o jej programe, ktorý je zatiaľ celkom vo hviezdach.”

Líder hnutia OľaNO Igor Matovič síce povedal, že Kiskovo rozhodnutie víta. Ani on však nevidí výrazný zmysel v tom, že popri dvoch nových liberálnych stranách Progresívne Slovensko a SPOLU, vzniká ďalšia liberálna strana. “Ale zrejme vedia, prečo to robia,” povedal.

Za vlažný sa dá označiť aj postoj hnutia Sme rodina. Ako povedali, jeho rozhodnutie berú na vedomie, čo však týka prípadnej spolupráce, chcú si počkať. “Ešte netušíme, ako sa strana pána Kisku bude profilovať a kto ju bude tvoriť,” povedali.

Vzťahy medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom sú dlhodobo napäté. FOTO TASR – Martin Baumann

Fico sa teší, po svojom

Naopak, radosť zavládla na čele stále najsilnejšej strany Smer-SD. Jej predseda Robert Fico vyhlásil, že Kiskovo rozhodnutie víta a dokonca sa z neho teší. “Napravo od stredu totiž prichádza nový kohút a na tom malom pravicovom smetisku sa budú musieť viacerí pomestiť,” povedal Fico. Kiskovi ešte odkázal “good luck.”

Most-Híd označil vyjadrenia voči subjektu, ktorý ešte ani neexistuje, za predčasné. SNS Andreja Danka Kiskov krok zasa nekomentovala vôbec.

Hlasy sa budú deliť

Šéf agentúry MVK Pavel Haulík sa domnieva, že nová strana si bude, ak teda naozaj vznikne, konkurovať “predovšetkým s existujúcim parlamentnými a mimoparlamentnými stranami patriacimi do pravej strany politického spektra.” Upozorňuje tiež na to, že voličov takýchto strán je zhruba 50 percent. Tých sa pritom bude usilovať získať hneď niekoľko starých, alebo nových subjektov. “Pokiaľ ale nebude jasné, aký bude reálny profil tejto strany, len ťažko sa dá povedať, komu presne bude konkurovať,” tvrdí Haulík, podľa ktorého nie je teraz jasné, či bude Kiska najväčším súperom pre PS, SPOLU, SaS, OĽANO, Sme rodina či KDH.

Upozorňuje totiž, že zatiaľ nie sú známe ani len základné údaje o Kiskovej strane. Dnes podľa neho nevieme, aká to má byť strana, kto do nej vstúpi, ako má byť orientovaná či financovaná. Zatiaľ to podľa neho vyzerá tak, že má byť založená na popularite respektíve kredite Andrej Kisku. “Či to bude stačiť, je otázne. Stranícka politika je niečo iné, ako práca prezidenta,” upozorňuje.

Zároveň si myslí, že strana ako taká mohla vzniknúť už oveľa skôr, a to aj bez priamej účasti prezidenta. “Andrej Kiska sa k nej mohol pridať po skončení funkcie,” tvrdí. Dodáva však, že “to by ale asi stratila tú príťažlivosť, ktorá je postavená na dôvere v neho. Počas prezidentovania si ľudí získal.”