Zahraničné Spoločnosť Politika Top

Na konferencii OSN schválili Globálny pakt o migrácii

Na snímke zľava osobitná zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre medzinárodnú migráciu Louise Arborová, generálny tajomník OSN Antonio Guterres a marocký minister zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Nasser Bourita na konferencii OSN o globálnom pakte o migrácii v marockom Marrákeši. (TASR/AP)

MARRÁKEŠ – Na konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) v marockom Marrákeši schválili v pondelok zástupcovia zo 164 krajín globálny pakt o migrácii. Účastníci schválili pakt aklamáciou na začiatku dvojdňovej konferencie, uviedla agentúra AP.

Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru však medzičasom vyjadrili objavili námietky a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Na migračnom pakte sa všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou USA dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového právne nezáväzného dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Text sa stal terčom kritiky pravicových európskych politikov, podľa ktorých by mohol prispieť k ešte väčšej migrácii, uvádza agentúra Reuters.

Viac sa dočítate aj v článkoch: 

Migranti čakajú na zdravotné vyššetrenie po vylodení z lode Diciotti v sicílskom prístave Catania 13. júna 2018. (archívna fotografia TASR/AP)

Šéf OSN vyvracal “klamstvá” ohľadne migračného paktu

Generálny tajomník OSN António Guterres sa v pondelok – na úvod dvojdňovej medzinárodnej konferencie v Marrákeši – pokúsil rozptýliť “klamstvá” a “mýty”, ktoré sa podľa neho spájajú s globálnym paktom o migrácii. Jeho vystúpenie odznelo krátko predtým, ako tento dohovor odsúhlasilo 164 členských krajín OSN, informovala agentúra AP.

Globálny migračný pakt má podľa Guterresa napomôcť, aby migrácia prebiehala bezpečným, humánnym a usporiadaným spôsobom, čo má zamedziť zbytočnému utrpeniu a chaosu.

Upozornil pritom na skutočnosť, že od roku 2000 prišlo o život už viac ako 60.000 migrantov, čo je podľa neho hanbou pre celé medzinárodné spoločenstvo.

Guterres zdôraznil, že globálny pakt má nezáväzný charakter a žiadnej krajine sveta nenariaďuje, akú migračnú politiku má praktizovať.

“(Pakt) je rámcom pre medzinárodnú spoluprácu…, ktorý výslovne zdôrazňuje princíp štátnej suverenity,” zdôraznil generálny tajomník. “Nesmieme podľahnúť strachu a nepravdivým tvrdeniam”.

Vyjadril pritom presvedčenie, že sa k dohovoru časom pridajú aj tie krajiny, ktoré nevyslali svojich zástupcov na konferenciu do Marrákešu.

Šéf OSN zároveň pripomenul, že prevažná časť migračných tokov nesmeruje z chudobného globálneho Juhu do bohatých krajín Severu. K presunom obyvateľstva podľa neho dochádza hlavne v rámci štátov rozvojového sveta. Guterres tiež označil za nepravdivé tvrdenia, podľa ktorých sa rozvinuté štáty zaobídu bez prílevu prisťahovalcov.

Príprava rámca trvala 18 mesiacov

Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Na migračnom pakte sa všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou USA dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili v júli 2018.

Dohovor napokon schválili v Marrákeši aklamáciou zástupcovia 164 krajín sveta. Cieľom tohto 34-stranového právne nezáväzného dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Globálny pakt má okrem iného zabezpečiť možnosti pre legálnu migráciu a eliminovať nelegálne prekračovanie hraníc.