Politika Koronavírus Domáce

Na krízovom štábe je aj Matovič. Navrhne pomoc od telefonických operátorov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením vlády, chce predložiť svoje riešenia na štvrtkovom zasadnutí ústredného krízového štábu. Na štábe sa majú riešiť ďalšie opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy novým koronavírusom.

 

Telefonickí operátori sú podľa Matoviča ochotní zdarma zasielať ľuďom, ktorí majú byť po návrate zo zahraničia v karanténe, SMS správu s tým, aby sa správali zodpovedne a naďalej ostávali v domácej karanténe. Matovič chce toto riešenie ponúknuť na zasadnutí krízového štábu.

Podľa lídra OĽaNO premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nemá plán na riešenie v prípade rapídneho zvýšenia sa prípadov nákazy novým koronavírusom. “Budem žiadať presný plán postupu zodpovedných inštitúcií v rámci krízového manažmentu,” vyhlásil na štvrtkovom tlačovom brífingu s tým, že sa na zasadnutí štábu bude pýtať, v akom stave sú pripravené nemocnice, jednotky intenzívnej starostlivosti či technické vybavenie a testovanie pacientov.

Krízový štáb má podľa dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) riešiť aj prípadné rozhodnutie o povinnej karanténe pre všetky osoby vracajúce sa zo zahraničia. Tiež by mal štáb rozhodnúť, či vyhlási plošné uzatvorenie všetkých materských, základných a stredných škôl na území Slovenska na 14 dní.

Na celom Slovensku platí od štvrtkového rána mimoriadna situácia. Vyhlásila ju vláda SR v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu. Niektoré rozhodnutia sa budú podľa Pellegriniho riešiť príkazmi a nariadeniami a nie správnymi konaniami, ktoré môžu mať dlhý byrokratický priebeh. Počas mimoriadnej situácie sa nebude zasahovať do práv a slobôd občanov, k tomu by došlo až pri vyhlásení krízového stavu.