Na Mamojkove miesto si už brúsi zuby. O post ústavného sudcu sa uchádza advokát Irsák

BRATISLAVA – Uchádzačom o post ústavného sudcu je advokát Stanislav Irsák, do funkcie ho nominoval poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Taraba (nezaradený). Pre TASR to uviedol predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO). Na Ústavnom súde (ÚS) SR sa uvoľnilo miesto sudcu po tom, ako sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie. Zanikla mu na konci mája. Návrhy na kandidátov na sudcu ÚS sa môžu podávať do 10. júla.

 

Irsák sa už o post ústavného sudcu uchádzal minulý rok. Vo februárových voľbách kandidoval do parlamentu za hnutie OĽaNO.

Verejné vypočutie uchádzačov má byť podľa Vetráka začiatkom septembra. Parlament má voliť kandidátov na ústavného sudcu na septembrovej schôdzi NR SR, ktorá sa začína 16. septembra. Poslanci majú zvoliť dvoch kandidátov, z ktorých má prezidentka Zuzana Čaputová vymenovať jedného.

Okrem poslancov NR SR môžu kandidátov navrhovať napríklad predseda Najvyššieho súdu SR, ministerka spravodlivosti, šéfka Súdnej rady SR a jej členovia, ako aj právnické fakulty.

Viac o téme: advokát, funkcia, ministerka spravodlivosti, Mojmír Mamojka, nominácia, OĽaNO, poslanec, Post, prezidentka, Stanislav Irsák, sudca, Súdna rada SR, Tomáš Taraba, Ústavný súd SR, ústavný sudca, Zuzana Čaputová

Súvisiace články