Na mexicko-amerických hraniciach objavili najdlhší pašerácky tunel

SAN DIEGO – Americké úrady objavili na hraniciach s Mexikom dosiaľ najdlhší pašerácky tunel. Má dĺžku 1313 metrov a bol vybavený výťahom, koľajnicami, odtokovým systémom a elektrickými káblami vysokého napätia.

Tunel prepájal priemyselnú lokalitu v mexickom meste Tijuana s oblasťou mesta San Diego v Kalifornii, informovala vo štvrtok stanica BBC. V súvislosti s objavením pašeráckeho tunela nedošlo k žiadnym zatknutiam ani k nálezu drog.

Úrady neoznámili, koho z výstavby tohto podzemného koridoru podozrievajú. V danej oblasti však operuje mexický kartel Sinaloa, vládou Spojených štátov amerických označovaný za jednu z najväčších organizácií zaoberajúcich sa pašovaním drog na svete. Jeho bývalý dlhoročný líder Joaquín Guzmán si v USA odpykáva doživotný trest.

Tunel bol objavený ešte vlani v auguste. Mexické úrady identifikovali jeho vchod a americkí vyšetrovatelia tunel zmapovali.

Tunel má priemernú hĺbku 21 metrov pod povrchom zeme, výšku 1,7 metra a široký je 60 centimetrov, oznámil Americký úrad pre clá a ochranu hraníc (CBP). Koľko času si vyžiadala výstavba tunela, nevedno.

Východ tunela v oblasti priemyselného veľkoskladu v San Diegu bol zablokovaný niekoľkými desiatkami vriec s pieskom.

Na americko-mexických hraniciach v Kalifornii bolo od roku 2016 objavených viac než desať sofistikovaných pašeráckych tunelov. Druhý najdlhší – objavený v San Diegu v roku 2014 – mal dĺžku 904 metrov, uviedol CBP.

Viac o téme: drogy, hranica s Mexikom, Joaquín Guzmán, koľajnice, Mexiko, pašeráci, Spojené štáty americké, tunel, USA, výťah

Súvisiace články