Na NECHUTNÝ PODVOD zneužili choré dievčatko! Mnohých Slovákov OKLAMALI: Falošná zbierka už mala zarobiť státisíce eur

SLOVENSKO – Na sociálnych sieťach sa opäť šíri podvodná zbierka, ktorá získava peniaze od dôverčivých ľudí. Tentoraz sa podvodníci zamerali na citlivú tému – zbierku na liečbu dievčatka Eleny, ktoré vraj trpí rakovinou.

Podvodníci v tomto prípade vytvorili viaceré facebookové stránky v rôznych jazykoch a prostredníctvom platených reklám oslovujú široké publikum. Emotívne fotografie a dojemný príbeh majú za cieľ zmanipulovať ľudí, aby odoslali finančnú pomoc. Jedinou nádejou pre dievčatko má byť transplantácia kostnej drene, ktorú však vykonávajú iba v New Yorku.

Ide o medzinárodný podvod. Zbierka beží vo viacerých štátoch. Zaujímavosťou je, že v rôznych krajinách vystupuje dievčatko pod odlišnými menami.

Niektorí ľudia si falošnosť zbierky pre Elenku nevšimli a prispievajú v dobrej viere. „Ja som naletela a fakt som si tú stránku prezerala podrobnejšie. Zdalo sa mi to trochu podozrivé, ale presvedčil ma zoznam ľudí, ktorí už prispeli aj s menami. Tak som poslala aj ja,“ uviedla jedna z oklamaných Sloveniek.

Zbierka mala získať státisíce

Podvodníci tvrdia, že sa na liečbu vyzbieralo už viac ako 500-tisíc eur z potrebných 618-tisíc eur. Tieto údaje však nie sú overené a je pravdepodobné, že sú taktiež falošné. Skutočný zisk podvodníkov tak nie je známy.

Webová stránka falošnej nadácie bola zaregistrovaná len niekoľko týždňov pred spustením kampane, pričom neobsahuje žiadne informácie o organizátoroch ani o predchádzajúcich projektoch.

Rovnaká zbierka prebieha aj v Českej republike. Zisťovanie portálu iRozhlas.cz ukázalo, že platby na zbierku smerujú na účty v zahraničí, konkrétne do Izraela a Portugalska. Telefónne číslo uvedené na stránke patrí inej podozrivej nadácii, ktorá využíva rovnaké praktiky. Facebook už v minulosti zablokoval niekoľko reklám týchto podvodníkov, no stále sa objavujú nové stránky s rovnakým obsahom.

Ako rozpoznať podvodnú zbierku?

  • Neexistujúce kontakty na organizátorov – Stránka uvádza iba formulár alebo zahraničné telefónne číslo bez jasnej identity.
  • Nejasná identita organizácie – Podvodníci nezverejňujú žiadne informácie o svojej histórii ani o tom, komu už pomohli.
  • Používanie emotívnych príbehov a reklám – Cieľom je vyvolať emocionálnu reakciu a potlačiť schopnosť kritického myslenia.
  • Nespoľahlivé platobné metódy – Platby smerujú na anonymné účty alebo do krajín s nejasnou legislatívou.

Ako sa chrániť pred podvodom?

  1. Pred poslaním peňazí si overte pravosť zbierky na oficiálnych stránkach charitatívnych organizácií.
  2. Dôverujte iba známym a registrovaným charitatívnym organizáciám.
  3. Nahlasujte podozrivé stránky na Facebooku a iných sociálnych sieťach.
  4. Zdieľajte informácie o podvodoch so svojimi blízkymi, najmä so staršími ľuďmi, ktorí môžu byť ľahšou obeťou podvodu.
  5. Buďte opatrní pri darovaní cez neznáme webové stránky – vždy si overte ich históriu a transparentnosť.

Aj keď Facebook často odstraňuje podvodné zbierky, podvodníci si vždy môžu vytvoriť nové stránky. Ochrana pred podvodmi spočíva v informovanosti a kritickom myslení každého z nás.

* Zbierky pre chorých pravidelne uverejňujeme aj na našom spravodajskom webe Regióny.sk. Všetky pred publikovaním overujeme, resp. sú overené dôveryhodnou organizáciou, pričom finančné prostriedky darcov smerujú na transparentné účty.

Viac o téme: dieťa, podvod, rakovina, zbierka

Súvisiace články