Domáca Politika Spoločnosť Domáce Ekonomika

Na nespravodlivý výpočet odchodu do dôchodku doplatia ženy, tvrdí Sme rodina

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nespravodlivý výpočet odchodu do dôchodku sa týka približne 111-tisíc žien. Upozornila na to v utorok na tlačovej konferencii poslankyňa hnutia Sme rodina Petra Krištúfková. Dodala, že hnutie v tejto súvislosti podalo pozmeňujúci návrh, ktorý mal nespravodlivosť odstrániť.

 

Od 1. júla začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropoval na 64 rokov. Ženy zároveň pôjdu do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa. Krištúfková však upozornila, že súčasná právna úprava neakceptuje ústavný zákon a približne 111-tisíc žien je v tejto súvislosti diskriminovaných. Ženám narodeným v roku 1958, 1959 a 1960 sa totiž podľa nej neodpočítava za každé dieťa šesť mesiacov.

Ani pozmeňujúci návrh predložený na parlamentnom sociálnom výbore poslancom Ľubomírom Vážnym (Smer-SD), ktorého súčasťou bola tabuľka, ktorá fixne definuje vek odchodu do dôchodku, podľa jej slov nevyriešila spôsobenú nespravodlivosť voči tejto skupine žien. “Nie je jasné, podľa akého kľúča bola táto tabuľka vyhotovená, keď ústavný zákon jasne hovorí: odpočet na každé vychované dieťa je 6 mesiacov,” podotkla Krištúfková.

Zároveň skonštatovala, že hnutie Sme rodina predkladá do parlamentu pozmeňujúci návrh, “ktorého súčasťou je nová fixná tabuľka, ktorá spravodlivo odpočítava šesť mesiacov za každé vychované dieťa”.