Domáce Spoločnosť Top

Na oblohe sa dnes budú diať úžasné veci. Vidieť ich môžu aj amatérski pozorovatelia

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Piatkový večer prinesie zaujímavosť na nebeskej oblohe. Už o dve hodiny nás totiž čaká polotieňové zatmenie Mesiaca. Navyše nám k tomu bude priať aj priezračná obloha. Na nebeské divadlo budú teda ideálne podmienky a to aj pre úplne amatérskych pozorovateľov. Na úplné zatmenie Mesiaca si počkáme ešte niekoľko rokov.

 

Už dnes podvečer si pre nás obloha pripravila ďalšiu mágiu. O niekoľko minút budeme môcť pozorovať polotieňové zatmenie Mesiaca. Navyše nám bude priať aj počasie. ,,Predpoveď je vcelku priaznivá, v piatok cez deň by mali byť oblaky, ale k večeru by sa malo vyjasňovať. Výhodou je tiež, že toto zatmenie nastane v zime, keď je obloha spravidla priezračnejšia,‘‘ povedal pre Glob.sk vedecký pracovník z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Ján Svoreň. Výhodou je aj pomerne veľká výška Mesiaca nad obzorom a tak by nemusela prekážať ani hmla nízko nad horizontom. Ak chceme ale jav vidieť, potrebujeme si nájsť miesto, kde nás príliš nebude rušiť umelé osvetlenie.

 

Úplné zatmenie Mesiaca nás čaká až v roku 2025. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Zatmenie postrehne každý

Zatmenie bude viditeľné z väčšiny územia Európy. Zo Slovenska bude pozorovateľný celý priebeh. ,,Začiatok polotieňového zatmenia nastáva o 18:09, končí o 22:13. Uprostred tohto intervalu (20:11) budeme môcť sledovať maximálnu fázu úkazu. Najtmavšou časťou polotieňa bude náš vesmírny sused prechádzať svojou južnou časťou, ktorá má svetlý reliéf a preto bude táto fáza dobre postrehnuteľná i pre neskúseného pozorovateľa,‘‘ vysvetlil pre Glob.sk podpredseda Rady Slovenského zväzu astronómov (SZA) Svetozár Štefeček.

Na rozdiel od zatmenia Slnka, ktoré môžeme pozorovať len z úzkeho pásu na povrchu Zeme, mesačné zatmenia vidno z celej pologule, kde je Mesiac nad horizontom. Čo vlastne polotieňové zatmenie Mesiaca znamená? ,,Znamená to, že Mesiac nevstúpi do tieňa Zeme, len do polotieňa. Mesiac bude preto stále viditeľný, len spodná časť bude tmavšia ako horný okraj, ktorý do polotieňa nevstúpi,‘‘ dodal Svoreň.

 

Len nedávno sme zažili čiastočné zatmenie Mesiaca. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Ešte si počkáme

Ďalšie polotieňové zatmenie Mesiaca nastane 5. júna. Pôjde iba o nepatrné zoslabenie svitu Mesiaca. Čiastočné zatmenie nás čaká 16. mája 2022 a úplné až 7. septembra 2025.

Naposledy sme minulý rok v júni zažili čiastočné zatmenie Mesiaca. ,,Jedná sa o 22. zatmenie série saros 139, ktorá má 81 zatmení, začala 9. 12 1658 a skončí 13. 4. 3065,‘‘ zdôraznil vtedy pre Glob.sk astronóm zo Slovenského zväzu astronómov Pavol Rapavý.

 

Čiastočné zatmenie Mesiaca. Zdroj: TASR / AP

Mohlo by vás zaujímať:

 

Tento rok sa ešte môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé úkazy. Zdroj: TASR / Milan Kapusta