Regióny Koronavírus Domáce Dolný Kubín Námestovo Tvrdošín Top

Na Orave a v okrese Bardejov otestovali vyše 59-tisíc ľudí. Odhalili 2207 pozitívnych prípadov

Zdroj: TASR / Marošš Černý

DOLNÝ KUBÍN – Z 59.613 testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v sobotu 2207 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti po druhom dni pilotnej fázy testovania.

 

“K 20.00 h sme dnes otestovali 59.613 osôb, z toho 2207 je infekčných,” uviedol na sociálnej sieti. Doplnil, že dovedna za oba dni otestovali 121.518 osôb a infekčných bolo 4.432 ľudí. To je podľa jeho slov 3,65 percenta.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od piatka do nedele realizujú pilotnú fázu celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Odberné miesta sú otvorené od 8.00 do 12.00 h a od 13.00 do 20.00 h.

Otestovať by sa malo celkovo 180.000 osôb. Na testovaní sa podieľajú stovky vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. V piatok (23. 10.) otestovali 61.905 ľudí, infekčných bolo 2225.

 

Na Slovensku prebieha pilotné testovanie. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Viacerí poslanci

Pri sobotňajšej pilotnej fáze plošného testovania na ochorenie COVID-19 pomáhal aj premiér Igor Matovič (OĽANO). Asistoval pri administratíve v súvislosti s odoberaním vzoriek na odbernom mieste v Tvrdošíne. Popoludní sa presunul do Námestova, kde bude informovať o výsledkoch testovania za sobotu.

Na odbernom mieste v Tvrdošíne sa do testovania zapojil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). V Trstenej sa stretol s vedením tamojšej nemocnice, ako aj nemocnice v Dolnom Kubíne a tiež so zástupcami zdravotníkov z Oravy. Odberné miesta navštívil tiež minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Oboznámil sa so situáciou v Bardejovskej Novej Vsi aj v obciach Zborov a Gaboltov. Situáciu na Orave skontroloval i minister vnútra Roman Mikulec, v teréne bol tiež minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO).

Do akcie sa zapojili aj niektorí poslanci Národnej rady (NR) SR, napríklad poslankyňa Eva Horváthová (OĽANO) pomáhala s odoberaním vzoriek. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) prešiel viacero obcí na Orave, kde sa stretol aj so starostami, primátormi a prednostami okresných úradov. Na sociálnej sieti uviedol, že ho mrzí, že v niektorých obciach boli dlhé čakacie doby a poďakoval sa občanom za trpezlivosť, samosprávam, vojakom, zdravotníkom a odborníkom za prípravu a pomoc.

 

Pomáhal aj premiér

“Všetky odberné miesta v Námestove by podľa mojich informácií mali fungovať. Tie, ktoré sme v piatok (23. 10.) zlúčili, fungujú v rovnakom režime, no majú viac personálu, takže môžu aj viac testovať,” povedal pre TASR prednosta námestovského mestského úradu Dušan Jendrašík.

V sobotu sa do akcie zapojil aj premiér Igor Matovič, ktorý bude asistovať pri odoberaní vzoriek na odbernom mieste v Tvrdošíne. Informoval o tom na sociálnej sieti.

 

Matovič na celoplošnom testovaní. Zdroj: FB Igor Matovič

Veľké priestory

Testovanie na ochorenie COVID-19 v obci Smilno v Bardejovskom okrese využívajú aj ľudia zo susedných okresov. V piatok (23. 10.) mali zdravotníci k dispozícii 650 testov. Podľa starostu Vladimíra Barana je možné, že ich bude málo. “V našej obci to prebieha veľmi dobre, ľudia chodia ochotne. Dokonca aj z cudzích okresov, ako Svidník a Stropkov. Využívajú možnosť, že sa môžu dať zadarmo otestovať. Mám obavy, že ak to pôjde takouto rýchlosťou, tak budú dochádzať testy,” uviedol pre TASR Baran.

“Vonku máme celkom veľké priestory. Ľudia vchádzajú jednými dverami a vychádzajú druhými. Sú tu lavičky pre tých, ktorí čakajú na výsledky. Vo vnútri máme rezervné priestory, ak by pršalo,” vysvetlil Baran.

Plošné testovanie si pochvaľuje. Podľa jeho slov od vypuknutia pandémie mali v obci 22 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. “Myslím si, že pre najpostihnutejšie okresy by testovanie úplne stačilo a obávam sa, že ak to bude pre celé Slovensko, asi to bude logisticky dosť problematické zvládnuť,” skonštatoval starosta.

“Som zo Smilna a prišiel som sa dať otestovať pre istotu, aby sme vedeli, na čom sme. Pravdepodobne to má zmysel. Zachytia veľa pozitívnych prípadov a tým pádom ich môžu dať do karantény,” dodal obyvateľ obce Rudolf Špak.

Nedostatok testov

Obec Smilno v Bardejovskom okrese hlási nedostatok testov na nedeľňajšie (25. 10.) testovanie na ochorenie COVID-19. Dôvodom je i zvýšený záujem o testovanie ľudí zo susedných okresov. Rezort obrany ubezpečuje, že testy budú dodané. “Čiastočne boli dodané materiály na dezinfekciu. Je však nedostatok testov a certifikátov. Momentálne na nedeľu nemáme. Ľudia prichádzajú z iných obcí a z mesta Bardejov, kde odberné miesta nestíhajú,” uviedla pre TASR Silvia Paľová z Obecného úradu v Smilne.

“V prípade, že niektorá z obcí hlási predpokladaný nedostatok testov na nedeľu (25. 10.), môžu sa spoľahnúť, že sú im v týchto chvíľach distribuované,” uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Obec má približne 700 obyvateľov. Starších ako desať rokov je asi 550 a viac ako polovica z nich už test absolvovala. Testovať sa tam však podľa starostu Vladimíra Barana chodia i ľudia z okresov Svidník a Stropkov.

 

Testovanie v obci Smilno. Zdroj: TASR / Marošš Černý

Uprednostníme občanov z Oravy a Bardejova

Počas soboty a nedele (25. 10.) budú pri pilotnej fáze testovania na ochorenie COVID-19 uprednostnení občania z okresov Oravy a Bardejov. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Zhodnotil, že evidujú veľký počet záujemcov o pretestovanie z iných okresov, najmä susediach. V prípade, že sa budú míňať pripravené kapacity na tento víkend, pripustil, že testovanie ľudí z iných ako dotknutých okresov budú musieť zakázať. “Ak v pondelok (26. 10.) ústredný krízový štáb potvrdí, že budeme robiť celoštátne testovanie na základe skúseností z regiónov Oravy a Bardejova, na budúci víkend bude mať možnosť otestovať sa každý. Občanov, ktorí dnes chodia do odberných miest a nie sú z týchto okresov, chcem upozorniť, že budeme veľmi systémovo prioritizovať tých, ktorí tu bývajú,” povedal pre TASR Naď.

Priebeh testovania je podľa ministra obrany zatiaľ hladký. Ráno otvorili všetkých 182 odberných miest. “Posilnili sme počet odberných tímov. Niekde, kde sme mali včera jeden tím, sú dnes dva, aby proces išiel rýchlejšie. Je to spôsobené najmä tým, že máme k dispozícii viac zdravotníckeho personálu,” zdôvodnil.

Súčasťou odberových tímov a personálu zabezpečujúceho operáciu Spoločná zodpovednosť je v sobotu 2003 osôb, z toho takmer polovica sú profesionálni vojaci, ďalej policajti, hasiči, zdravotníci, zamestnanci samospráv. Oproti piatku sa zapojilo aj výrazne viac dobrovoľníkov, celkovo 277.

 

Pri testovaní uprednostníme občanov z Oravy a Bardejova, vyhlásil Naď. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Viac ako dve tretiny

Viac ako dve tretiny ľudí starších ako desať rokov otestovali zatiaľ v obci Kurov v Bardejovskom okrese na ochorenie COVID-19. Ako pre TASR uviedla starostka obce Mária Špirková, je možné, že nebude dosť testov. “Začali sme o 8.00 h a oproti včerajšku je to výrazne a oveľa lepšie. Dnes prišli ďalší štyria zdravotníci, takže ich je päť, ide to plynule, ľudia nestoja v dlhých radoch, materiálu zatiaľ máme dosť,” povedala Špirková.

V piatok (23. 10.) bolo podľa jej slov otestovaných 237 ľudí, dnes viac ako 160 z celkového počtu 572 ľudí starších ako desať rokov.

“Veľa ľudí je v robote mimo okresu, ale chodia k nám na  testovanie aj občania z iných obcí a miest. Asi bude treba ešte testy, ale to je v kompetencii príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí podľa potreby zabezpečujú materiál,” dodala starostka obce.

Zatvoria materskú školu

Na základe výsledkov plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov od pondelka (26. 10.) zatvoria na desať dní materskú školu (MŠ) na Ulici Pod Vinbargom v Bardejove. Rovnako po konzultácii s hygienikmi dôjde k úprave režimu mestského úradu. O záveroch sobotňajšieho rokovania krízového štábu TASR informoval hovorca mesta Štefan Hij. Ako povedal, odberné miesta začali v sobotu ráno v meste fungovať bez problémov. “O ďalších opatreniach budeme bližšie informovať v nedeľu (25. 10.) po získaní informácií, na základe ktorých budeme môcť prijímať ďalšie aktuálne opatrenia,” povedal Hij.

Radnica zároveň prosí obyvateľov mesta, aby dodržiavali nariadenia štátnych orgánov týkajúce sa obmedzenia pohybu a mobility na celom území Slovenska. “Toto upozornenie platí najmä v súvislosti s blížiacimi sa sviatkami a návštevami hrobových miest,” dodal hovorca.

 

Záujem obyvateľov o testovanie neutícha. Zdroj: TASR / František Iván

Z iných obcí

V obci Hertník v Bardejovskom okrese pochádzala viac ako tretina zo všetkých doteraz testovaných na ochorenie COVID-19 z iných obcí a z okresného mesta. V piatok (23. 10.) tam podľa starostu obce Jozefa Semaneka otestovali 338 ľudí, z toho bolo 120 z iných obcí a z Bardejova. “Od piatka (23. 10.) rána do soboty 15.00 h bolo celkovo otestovaných 582 občanov, z ktorých ich bolo z Hertníka 421 a cudzích bolo 161 ľudí,” uviedol pre TASR Semanek s tým, že doteraz sa prišla otestovať približne polovica obyvateľov obce.

Koronavírus v Bardejovských kúpeľoch

V rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov odhalili 15 pozitívne testovaných klientov Bardejovských kúpeľov. Podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky Tamary Šatankovej tam v piatok (23. 10.) mali ubytovaných približne 500 klientov. “K dnešnému dňu, zhruba k 12.00 h, bolo 15 klientov pozitívne testovaných. Takmer 90 percent z nich už opustilo Bardejovské kúpele, išli domov do domácej karantény. Zvyšní klienti, ktorí boli pozitívne testovaní a nemali možnosť odísť, pretože nemali spoj alebo nemal po nich kto prísť, sú izolovaní na samostatných izbách v rámci kúpeľov,” uviedla pre TASR Šatanková.

Ako povedala, stravu im vynášajú k dverám a majú prísny zákaz opustiť izbu. “Každý z týchto klientov je nahlásený u kúpeľného ošetrujúceho lekára a má povinnosť opustiť kúpele v čo najkratšej možnej dobe,” povedala Šatanková.

Kúpele podľa jej slov poskytujú aj naďalej všetky svoje služby, ale len pre klientov, ktorí boli negatívne testovaní na ochorenie COVID-19. “Môžu bez problémov svoj pobyt dokončiť,” doplnila Šatanková s tým, že nových klientov prijímajú len po preukázaní sa PCR alebo antigénovým testom s najneskorším dátumom 23. október.

 

Koronavírus sa vyskytol aj v kúpeloch. Zdroj: TASR / Milan Kapusta