Spoločnosť Zahraničné Top

Desivý príbeh so šťastným koncom. Popálená matka zachránila pred ohňom svojich šesť detí

Ilustračná foto: pixabay

ESBYN – Sama už bola všade popálená a sotva sa dokázala hýbať. Napriek tomu bežala naspäť do horiaceho domu, aby zachránila svoje deti. Ani bolesť, strach zo smrti a plamene nedokázali túto matku zastaviť.

 

Emma Scholsová (30) zachránila 3. septembra skoro ráno svojich šesť detí pred požiarom. Mesiace potom ležala v nemocnici. Lekári jej spočiatku nedávali veľkú nádej na prežitie. Ale jej sa to podarilo a vrátila sa do svojho rodného mesta Esbyn (Švédsko).

V noci 3. septembra bola Emma sama so svojimi šiestimi deťmi v ich krásnom švédskom drevenom dome. Otec pracuje na zmeny a preto nebol doma. Niekedy v skorých ranných hodinách začula kričať svojho syna Albina (4): “Oheň!” Bola na prvom poschodí a dve deti boli dole.

Pre švédsky denník “Aftonbladet” porozprávala, čo sa vtedy stalo. “Videla som, ako horí obývačka. Albin a jeho trojročný brat Oliver sa ukryli pred dymom dole v jednej izbe. Videla som, že sa musíme dostať von.” Emma ich držala pred sebou, sklonila sa nad nimi, aby sa k nim nedostal oheň. Potom otvorila dvere a dostala ich von. 

“Počula som, ako za mnou explodoval oheň a cítila som, že mi horí chrbát. Deti som postavila na zem, poslala som ich k susedom a povedala som im, že sa nesmú vrátiť. Inak by zomreli.”

Desivé okamihy

To, čo sa dialo potom, je takmer nepredstaviteľné. Celý suterén už horel. Ohnivá guľa sa dostala cez schody na prvé poschodie. Emma však vedela, že štyri deti sú stále na prvom poschodí. “Bežala som po horiacich schodoch hore a pomyslela som si, to nejde, to nejde, to nejde… Ale potom som si povedala, že to musí ísť.”

Nellie (9) a William (11) už takmer nemohli dýchať, Emma ich poslala na balkón. Odtiaľ skočili dole a sľúbili, že privolajú pomoc. Sedemročný Marwin hľadal hasiaci prístroj. Aj jeho poslala Emma na balkón. Všade bol hustý dym a ona sotva dýchala. Ale ročná Mollie bola stále v spálni v detskej postieľke. 

“Za normálnych okolností ju zodvihnem ľahko. Ale teraz to bolo takmer nemožné. Nevedela som ju zdvihnúť. Bola taká ťažká. Ale pomyslela som si, že svojich šesť detí, ktoré som porodila, musím aj zachrániť. Potom si môžem ľahnúť a zomrieť. Zrazu som mala obrovskú silu a zdvihla som ju. Potom som ju odniesla na balkón.”

Tam na nich čakal Marwin. William dole bojoval s rebríkom. “Keď ma zbadal, kričal stále znova nie, nie, nie.” Emma sa s dieťaťom na rukách dostala na rebrík. Posledné kroky boli nepredstaviteľne bolestivé.

“Dole som spadla na trávu a cítila som neznesiteľné bolesti. Boli také veľké, že ich nedokážem opísať.” Susedia zhromaždili deti, ale syn William chcel zostať s ňou. Ona ho utešovala. Trvalo niekoľko týždňov, kým sa s deťmi znova uvidela.

Ilustračná foto: pixabay

Chce znova lyžovať

Emmu previezli na špecializovanú  kliniku v Upsale. Tam ju lekári uviedli do umelej kómy. Popáleninami mala porkytých 90 percent tela. Mnohé z nich boli tretieho stupňa. Rodina sa týždne bála o jej život, pretože lekári jej nedávali veľkú nádej. 

Ale podarilo sa im transplantovať kožu na zranené miesta. Napokon sa stále na dlhšiu dobu dokázala udržať v bdelom stave. Po tom sa konečne stretla so svojimi deťmi.

Emma teraz musí podstúpiť ďalšie operácie. V súčasnosti bojuje so svojou pohyblivosťou. “Pokožka cez noc uschne a stvrdne,”vysvetlila. Jej prsty sú ráno takmer nepohyblivé. Je tiež stále na invalidnom vozíku, ale už môže prejsť pár krokov. “Sme veľmi aktívna rodina, radi lyžujeme a jazdíme na koni. Túžim po tom, aby som to mohla znova robiť.”  To, či opäť získa pôvodnú pohyblivosť, závisí od úspechu pripravovaných operácií.

Potrebujú nový dom

Rodina teraz ako prvé potrebuje nový dom. Pomôcť im majú zbierky. Okrem toho po jej návrate z nemocnice sa v miestnej hokejovej hale konal benefičný koncert. Predalo sa tisíc lístkov a vyzbieralo sa 60-tisíc eur. Úžasný moment nastal, keď Emma prišla na vozíku na štadión so svojím najmenším dieťaťom na rukách. Všetci diváci vstali a začali tlieskať. “Tento zážitok budem v sebe nosiť navždy.”

Mohlo by vás zaujímať