NEMECKO, SLOVENSKO – O nemeckej spoločnosti Wirecard možno mnohí Slováci ešte nepočuli. V Nemecku sa však táto firma postarala o najväčší finančný podvod v novodobých dejinách a o jej prípade natočili aj dokumentárny film. Škandalózne preslávená spoločnosť mala pobočku aj na Slovensku a na jej podvodné konanie doplatilo aj 400 slovenských zamestnancov. Len u nás po tomto podvode ostali miliónové škody, ktoré budú uhradené aj z peňazí daňových poplatníkov.
V júni 2020 sa prevalil škandál nemeckej firmy Wirecard, ktorá fungovala vyše 20 rokov a zameriavala sa na spracovanie digitálnych platieb. Spoločnosť falšovala účtovníctvo a mala v ňom fiktívne transakcie. Na verejnosť sa dostali informácie o tom, že spoločnosti v účtovníctve chýba približne 1,9 miliardy eur, čo následne spôsobilo pokles akcií spoločnosti o viac ako 90 percent a spoločnosť vyhlásila bankrot.
Podvod sa dotkol aj Slovenska, keďže spoločnosť mala svoju pobočku aj v Košiciach, kde zamestnávala v roku 2020 približne 400 zamestnancov. Ako upozornil denník SME, v roku 2013 skupina založila na Slovensku spoločnosť WireCard Technologies a v roku 2018 k nej pribudla eseročka Wirecard Slovakia.
Miliónové dlhy, konkurzné konanie prebieha
Spoločnosť Wirecard Slovakia požiadala v lete 2020 o vyhlásenie konkurzu. Aj keď tržby spoločnosti za rok 2019 dosiahli výšku takmer 13 miliónov eur, v auguste 2020 spoločnosť dlžila Sociálnej poisťovni už vyše 200-tisíc eur a neskôr dlh narástol až na 1,7 milióna eur.
V konkurznom konaní si pohľadávky prihlásilo približne 100 veriteľov, pričom veritelia si spoločne prihlásili pohľadávky za 3,2 milióna eur. Boli medzi nimi bývalí zamestnanci, ktorí sa chcú dostať k svojim nevyplateným výplatám, ale aj Finančná správa, pre nezaplatenú daň v hodnote viac ako pol milióna eur. O tisícky eur prišli aj zdravotné poisťovne.
Majetok slovenskej spoločnosti sa stále speňažuje, avšak konkurzný správca toho veľa vo firme nenašiel. Ostali tam pracovné stoly, notebooky či monitory. Šanca veriteľov na náhradu škody je tak mizivá. Podvod sa okrem zamestnancov dotkne aj daňových poplatníkov, z ktorých peňazí budú musieť byť odstránené škody.
O firme natočili film, majiteľa hľadá Interpol
Spoločnosť patrila medzi najhodnotnejšie nemecké spoločnosti. Po prevalení škandálu zmizol prevádzkový riaditeľ Jan Marsalek, ktorý mal na starosti každodenný chod firmy. Tento rakúsky bankár je doteraz nezvestný a nachádza sa na zozname Interpolu.
Streamovacia platforma Netflix priniesla v roku 2022 dokument s názvom Skandal! Bringing Down Wirecard, ktorý dokumentuje vzostup a následný veľký pád spoločnosti.
Krach chcel na Slovensku využiť štát
Problémy firmy v roku 2020 sa snažila využiť aj vtedajšia vláda Igora Matoviča, ktorá chcela vytvoriť štátny softvérový dom, v ktorom by pre štát pracovali tí najlepší programátori, ktorí sú na Slovensku.
Do realizácie sa spustili kvôli krachu nemeckej spoločnosti skôr, a to s cieľom získať bývalých zamestnancov slovenskej pobočky. Záujem vtedy prejavilo približne 150 z 300 bývalých programátorov firmy Wirecard Slovakia.
Aj keď štátna firma na jeseň v roku 2020 začala fungovať, tento rok v júli nový minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR novej vlády Richard Raši (Hlas-SD) ohlásil jej koniec, pričom poukazoval na to, že do roku 2023 štátna firma vykázala kumulatívnu stratu sedem miliónov eur.