Na post predsedu Špecializovaného trestného súdu kandiduje aj Hrubala. Chce lepšiu komunikáciu s médiami

BRATISLAVA – Kandidát na predsedu Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala by zlepšil vzťah súdu s médiami a bol by v ňom proaktívnejší. Prípravné konanie, čiže aj rozhodovanie o väzbách, by presťahoval z pracoviska v Banskej Bystrici do Pezinka a služby by malo čo najviac sudcov.

 

„Myslím si, že je potrebné viac investovať do práce s médiami,“ uviedol Hrubala počas prezentácie svojej vízie vedenia ŠTS. Na rozdiel od posledného predsedu ŠTS Michala Trubana neviní médiá zo zlej povesti justície na verejnosti. „Za mnohé si môžeme sami,“ skonštatoval s tým, že je jasné, že budú mať sudcovia zlú povesť, ak sa ozývajú iba vtedy, keď majú prísť o niektoré z výhod. Rovnako nepovažuje za dobrý signál, keď je viacero sudcov momentálne trestne stíhaných za korupčné trestné činy.

Na otázku, či by presťahoval pracovisko z Banskej Bystrice do Pezinku a bolo by tak iba jedno sídlo ŠTS, reagoval s tým, že by tak urobil v prípravnom konaní. Prípravné konanie podľa Hrubalu musí byť v Pezinku aj pre lepší operatívny kontakt s vyšetrovateľmi vzhľadom na to, že tam sídli aj Úrad špeciálnej prokuratúry. Pri službách a prípravnom konaní chce, aby si túto prácu vyskúšalo čo najviac sudcov. V prípade svojho úspechu vo výberovom konaní umožní služby pre všetkých sudcov ŠTS, ktorí ich budú chcieť.

V súvislosti s pripravovanou justičnou reformou sa vyslovil v prospech súdnej mapy v otázke špecializácie sudcov, ktorej je zástancom. Pri novele zákona o prokuratúre, ktorú vrátila prezidentka Zuzana Čaputová do parlamentu, uviedol, že sa s ňou zhoduje v otázke príliš vágnych ustanovení pri možnosti odvolať generálneho prokurátora. Je zároveň zástancom jej väčšieho otvárania aj pre neprokurátorov.

Výberová komisia sa Hrubalu pýtala aj na jeho medializovanú dopravnú nehodu. Verí, že v jeho živote prevažujú pozitívne skutky, pripomenul, že odvtedy už uplynulo viac ako 18 rokov.

Viac o téme: dopravná nehoda, Ján Hrubala, kandidát, komunikácia, Michal Truban, novela zákona, Post, predseda, prezidentka, Špecializovaný trestný súd, výberová komisia, Zuzana Čaputová

Súvisiace články