Politika Zahraničné

Na severe Sýrie je zadržiavaných vyše tisíc občanov krajín EÚ, tvrdí televízia

Na snímke zo Sýrskej oficiálnej tlačovej agentúry SANÁ sýrske jednotky sa rozmiestňujú na leteckej vojenskej základni Tabqa v Rakke 14. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

BRUSEL/DAMASK – Počet Európanov – občanov členských krajín Európskej únie – zadržiavaných v severnej Sýrii v táboroch kontrolovaných kurdskými milíciami je neistý. Upozornila na to v utorok belgická televízia RTBF s odvolaním sa na odborníkov z Kráľovského inštitútu pre medzinárodné vzťahy (EGMONT).

 

Po tureckej ofenzíve proti kurdským milíciám v severovýchodnej Sýrii sa odborníci na terorizmus z EGMONT-u Thomas Renard a Rik Coolsaet začali zaoberať otázkou, či platia odhady, podľa ktorých je v tejto časti Sýrie pre svoju podporu alebo účasť v džihádistických skupinách zadržiavaných okolo 800 Európanov.

“Napojili sme sa na rôzne kontakty v tomto regióne a máme nové čísla,” uviedli podľa televízie RTBF Renard a Rik. Nimi zistené údaje, opierajúce sa o informácie kurdskej strany, naznačujú, že v severnej Sýrii je zadržaných 1129-1195 Európanov.

Z toho je takmer 500 dospelých, ktorí sa mohli zúčastňovať na bojových operáciách po boku Islamského štátu (IS), a približne 700 detí.

Najviac dospelých zadržiavaných džihádistov je z Francúzska (130) a Nemecka (124), za nimi nasleduje Belgicko (57). V počte detí a maloletých je najviac zastúpené Francúzsko (270-320), Nemecko (138) a Holandsko (90). Odborníci z inštitútu EGMONT zároveň upozornili, že uvedené čísla sú skôr “nižšie odhady”.

V momente vypuknutia tureckej ofenzívy platilo, že európski džihádisti – muži – boli väznení, zatiaľ čo ich ženy a deti boli zadržiavané v strážených táboroch.

Vzhľadom na tureckú ofenzívu, nové boje a zhoršenie bezpečnostnej situácie v regióne je podľa odborníkov z EGMONT-u vysoko pravdepodobné, že členovia teroristickej organizácie Islamský štát a ich deti z nestrážených táborov uniknú.

Tí, ktorým sa podarí prežiť a dostať sa preč z neistého regiónu, môžu predstavovať potenciálne hrozby pre členské krajiny EÚ.

Televízia RTBF pripomenula, že pre Belgicko ide o dôležité informácie. Renard uviedol, že na severe Sýrie sú tri kategórie belgických občanov. Prevažná väčšina z nich sú deti. Úrady majú správy o najmenej 120-125-tich zadržiavaných Belgičanoch, z ktorých 69 je detí alebo dojčiat.

Z morálneho a právneho hľadiska by nemali byť žiadne prekážky pre repatriáciu detí, lebo oni samotné sú obeťami. Nezvolili si dobrovoľne, kde sa narodia alebo kam ich zoberú ich rodičia.

Komplikácie nastávajú v prípade žien, ktoré nasledovali svojich mužov túžiacich pridať sa k džihádistom v Sýrii a ktoré sú matkami rovnako zadržiavaných detí.

A vyvstáva otázka, čo robiť s mužmi z Belgicka, ktorých nie je až tak veľa – či riešiť otázku Belgičanov zo Sýrie “v jednom balíku”, alebo od prípadu k prípadu.

Oficiálne stanovisko belgickej vlády k tejto otázke je známe: džihádistov z Belgicka treba súdiť na mieste a v krajine ich zadržania. Turecká ofenzíva však situáciu zmenila, čo prinútilo Radu národnej bezpečnosti k prehodnoteniu situácie.

Členovia bezpečnostnej rady sa stretnú v stredu v Bruseli, aby zhodnotili vývoj najnovšej situácie a hovorili o prijatí nových možných opatrení.