Domáce

Na školách chýbajú školskí psychológovia, tvrdí Branislav Gröhling

Branislav Gröhling. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Na školách chýbajú školskí psychológovia, v nedeľnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v súvislosti s tragédiou na vrútockej škole, ktorá sa stala tento týždeň.

“Základné školy majú školských psychológov len na 14 percentách, na stredných školách je to na 18 percentách,” priblížil. Podľa neho je potrebné, aby na všetkých školách pôsobili okrem nich aj inkluzívne a podporné tímy. Gröhling poznamenal, že rezort školstva sa na tragédiu pozerá po technickej aj preventívnej stránke. Poukázal na to, že škola vo Vrútkach bola vybavená kamerovým systémom a bola aj zamknutá. Ako tvrdí, v prípade, že by chceli riešiť napríklad kamerový systém pre všetky školy, museli by spolupracovať s rezortom vnútra a financií. “Prvé kroky by mohli byť jednoduché, napríklad že na dverách budú z opačnej strany gule namiesto kľučiek,” priblížil šéf rezortu školstva. Uviedol, že v pondelok 15. júna sa stretne s primátorom Vrútok, následne aj s profesiovými organizáciami či so Združením miest a obcí Slovenska a o tejto téme budú diskutovať a pripravovať jednotlivé opatrenia.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) uviedol, všetko je ešte predmetom vyšetrovania a teraz je o tom predčasné hovoriť. Bývalá šéfka rezortu vnútra Denisa Saková (Smer-SD) poznamenala, že je potrebné sa pozrieť na výchovno-vzdelávací proces najmä vtedy, keď sa objavujú známky šikany. Mikulec poznamenal, že táto udalosť bude predmetom ďalších diskusií nielen s ministrom školstva, ale aj s ministerkou spravodlivosti. Saková zdôraznila, že je dôležité klásť dôraz na prevenciu. Šéf rezortu vnútra poznamenal, že policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému nevzal osobného šoféra on, ale riaditeľ na ochranu ústavných činiteľov. Saková to odsúdila a uviedla, že ona osobne by k tomu nikdy nepristúpila. To, kedy mať polícia nové vedenie, šéf rezortu vnútra nespresnil. Povedal však, že s Lučanským má dohodu. Zároveň potvrdil, že je možné, že by sa policajnou prezidentkou mohla stať aj súčasná viceprezidentka Jana Maškarová. V závere diskusnej relácie minister školstva, vedy, výskumu a športu potvrdil, že bude podporovať zvýšenie divákov na štadiónoch. Rovnako si myslí, že počas jeho ministrovania nebude zrušený 9. ročník základných škôl. Podľa Mikulca je právne v poriadku, že obchody zostávajú v nedeľu zatvorené aj po skončení núdzového stavu.