Domáce Spoločnosť Koronavírus

Na Slovensko dorazili prvé vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Na Slovensko dorazili prvé vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19. Vakcíny boli uskladnené v hlboko mraziacom boxe vo Fakultnej nemocnici Nitra. Informoval o tom na sociálnej sieti Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

 

“Riaditeľka štátneho ústavu Zuzana Baťová sa dnes zúčastnila na preberaní prvých vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19. Transport aj otvorenie a uskladnenie vakcín prebiehali za prísnych teplotných i bezpečnostných podmienok. Vakcíny boli uskladnené v hlbokomraziacom boxe vo Fakultnej nemocnici Nitra. Konkrétne balenia boli otvorené a liekovky vybrané na rozmrazovanie,” uvádza sa ďalej na stránke ŠÚKL.  Celý proces bol vopred organizovaný a naplánovaný – od otvorenia termoboxu po uskladnenie vakcín ubehli menej ako tri minúty. “Môžeme potvrdiť, že všetko je pripravené na očkovanie,” informuje ďalej ŠÚKL.

 “Vakcíny prišli do perfektne pripravenej Fakultnej nemocnice v Nitre. Odtiaľ putujú do FN v Banskej Bystrici, UNLP v Košiciach a UN v Bratislave,” uvádza na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Šéf rezortu zdravotníctva sa v sobotu zúčastní na tlačovej konferencii pod názvom Vianočné prekvapenie na pôde Fakultnej nemocnice v Nitre. Jej témou bude prvé očkovanie na Slovensku vakcínou voči ochoreniu COVID-19.

V sobotu by malo doraziť na Slovensko prvých približne 10-tisíc vakcín. Následne v nedeľu (27. 12.) doobeda sa začne s očkovaním zdravotníkov voči ochoreniu COVID-19 v štyroch nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Celkovo má Slovensko nakontrahovaných 18 miliónov vakcín. Preočkovať by sa malo 3,3 milióna obyvateľov.

V prvej vlne by mali byť zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Očkovacia látka bude širokej verejnosti na Slovensku k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok.