Koronavírus Domáce

Na Slovensko sa aj vďaka pomoci rezortu diplomacie zo zahraničia vrátili tisíce ľudí

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Na Slovensko sa aj vďaka pomoci Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vrátilo k pondelku 3723 slovenských občanov. Takmer každý z 91 zastupiteľských úradov SR v zahraničí bol do procesu repatriácie zapojený. TASR o tom informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.

 

“Využívame na to všetky dostupné prostriedky – autobusy, komerčné lety a v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR sme zapojili aj národnú letku a svoje prepravné kapacity ponúklo aj Ministerstvo obrany SR,” priblížil štátny tajomník MZVaEZ SR Martin Klus. Súčasťou snahy ministerstva je však aj spolupráca s partnerskými krajinami v rámci Európskej únie (EÚ).

Viac ako 550 Slovákov sa mohlo vrátiť domov práve vďaka pomoci Česka, Rakúska, Maďarska, Nemecka, Slovinska, Poľska, Francúzska, Holandska, Španielska či Veľkej Británie. Občanom krajín EÚ dostať sa späť do ich vlasti pomáha aj Slovensko. “Hlavným cieľom je čo najefektívnejšie prepraviť všetkých občanov EÚ do svojich vlastí,” podotkol rezort diplomacie.

“Vo štvrtok (16. 4.) odišiel autobus do Paríža, odkiaľ sa vrátil v nedeľu (19. 4.) s 53 našimi občanmi. Aby nešiel autobus do Francúzska prázdny, tak sme voľné kapacity ponúkli partnerom. Do Paríža sa tak vrátilo 14 Francúzov. Takýmto spôsobom sme pomohli Európanom napríklad do Veľkej Británie, kde sa vrátilo 14 Britov, do Štokholmu cestovalo aj 40 občanov Švédska, do Ríma odcestovalo 27 občanov Talianska, či do Francúzska, kde cestovalo šesť občanov Belgicka, 70 Francúzov a desať Portugalčanov,” spresnil Klus.

Voľné miesta ponúka Slovensko aj pri repatriačných letoch. Realizované lety do Dublinu, Osla, Helsínk, na Kanárske ostrovy, do Washingtonu či Londýna sú podľa štátneho tajomníka toho dôkazom. “Ďalšími plánovanými destináciami sú Maroko a Tunis, kde sme pripravení vyzdvihnúť občanov z Česka či iných krajín EÚ, ale samozrejme aj našich občanov, ktorí by sa za iných okolností nemali domov ako vrátiť,” poznamenal Klus.