Politika Domáce

Na Slovensku je aktuálne registrovaných 160 politických subjektov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Na Slovensku je aktuálne registrovaných 160 politických strán a hnutí. Vyplýva to z registra politických subjektov na stránke Ministerstva vnútra (MV) SR. Po parlamentných voľbách vo februári 2020 nevznikla a nezanikla ani jedna strana. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor ministerstva.

 

Rezort priblížil, že v uplynulom roku vzniklo deväť nových politických subjektov a jeden zanikol. Medzi vzniknutými boli MÁME TOHO DOSŤ!, Maďarská komunitná spolupatričnosť, Dobrá voľba, Socialisti.sk, Za ľudí, Slovenské Hnutie Obrody, Maďarské fórum, KDŽP Aliancia za Slovensko a strana Doprava. Zanikla Európska demokratická strana. V likvidácii je 95 politických subjektov.

Politické subjekty na Slovensku vznikajú napríklad aj tak, že si niekto kúpi už existujúcu stranu a premenuje ju. Pokiaľ strana nevzniká kúpou a premenovaním už existujúcej, jej zakladatelia musia vyzbierať aspoň 10.000 podpisov, odovzdať ich ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splní všetky zákonné podmienky, ministerstvo ju zaregistruje.

Aj v súčasnosti existujú subjekty, ktoré oznámili, že začínajú zbierať podpisy, s ktorými chcú založiť svoju stranu. Na webe ministerstva vnútra sa nachádzajú takéto oznámenia od prípravných výborov vznikajúcich strán, Rómska strana, Ľudia ulice, Pirátska strana a Slovenská pirátska strana.