Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Na Slovensku máme dva nové rekordy. Laboratória odhalili takmer 800 nakazených pri 9-tisíc testoch

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Takmer 800 pozitívnych a vyše 9-tisíc testov. Taká je bilancia testovania za stredu. Informoval o tom premiér Igor Matovič na sociálnej sieti. Ako uviedol, situácia je mimoriadne vážna a je “najvyšší čas zatnúť zuby a pomáhať spoločnej veci a nie len vkuse na vyťahovaní rôznych prkotín štvať ľudí proti vláde”. Podľa slov predsedu vlády ide o dva rekordy – a to v počte vykonaných testoch a odhalených infikovaných osôb. 

 

Aktualizované 14:20 o stanoviská RÚVZ

Celkový počet pozitívne testovaných stúpol na 10.938. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 225 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom nepribudlo žiadne úmrtie, počet úmrtí je 48. Uviedlo to Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti informovalo, že najviac infikovaných za včerajší deň bolo v okrese Námestovo, a to 71. Nasleduje okres Bratislava (62), Tvrdošín (47), Bardejov (45), Nitra (37), Košice (35), Prievidza (31), Nové Zámky (28), Trnava (25), Senica (22), Banská Bystrica (21), Poprad (21), Dunajská Streda (20), Komárno (20), Spišská Nová Ves (19), Prešov (17), Trebišov (17), Brezno (15), Myjava (13), Skalica (13), Nové Mesto nad Váhom (12), Pezinok (12), Senec (12), Stará Ľubovňa (12), Liptovský Mikuláš (10), Sobrance (10), Trenčín (10), Žilina (10), Dolný Kubín (9), Martin (9), Vranov nad Topľou (9), Topoľčany (8), Veľký Krtíš (8) Michalovce (7), Sabinov (6). “Päť pozitívnych prípadov bolo v okresoch Galanta, Košice a okolie, Lučenec a Malacky, štyri prípady boli v okresoch Snina, Zvolen, Žiar nad Hronom, tri prípady v okrese Bánovce nad Bebravou, Čadca, Hlohovec, Kežmarok, Levice, Partizánske, Piešťany a Ružomberok. Dva prípady boli v okresoch Detva, Ilava, Púchov, Šaľa a Zlaté Moravce, jeden prípad zaznamenali okresy Gelnica, Humenné, Krupina, Levoča, Medzilaborce, Rožňava, Stropkov a Turčianske Teplice. Je medzi nimi 417 žien a 380 mužov, sú vo veku od 2 do 93 rokov,” dodáva rezort.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 259 pacientov, koronavírus má 218 z nich. Na JIS je 11 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 23 infikovaných. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 6 270.

Prevažnú časť prípadov tvoria podľa hygienikov dohľadané kontakty. „Ochorenie bolo potvrdené v rodinách, na pracoviskách, v zariadeniach sociálnych služieb, u ľudí po účasti na rôznych návštevách či podujatiach,“ ozrejmil úrad. Upozorňuje na stretnutia s väčším počtom účastníkov, ktoré sú obzvlášť rizikové. V územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bardejov okrem aktívne dohľadaných kontaktov pribúdajú nakazení v súvislosti s nedávno organizovanými svadobnými hostinami.

Košický regionálny úrad zaznamenal okrem dohľadaných kontaktov ochorenie v jednom z podnikov. „Zaznamenané boli aj importy zo zahraničia,“ doplnili hygienici. RÚVZ Nové Zámky eviduje v rámci svojej pôsobnosti okrem iného pozitívne testované osoby z dvoch základných škôl v Novozámockom okrese. „Ochorenie sa potvrdilo aj u osôb, ktoré sa ako hráči aj ako fanúšikovia zúčastnili na futbalovom zápase,“ spresnil úrad.