Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Na Slovensku je potvrdený prvý prípad koronavírusu. Premiér zakázal lety do Talianska

Zdroj: TASR / Úrad vlády

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Potvrdené. Kým doteraz sme sa na rozdiel od okolitých krajín koronavírusu vyhli, dnes sa potvrdil prvý prípad nového ochorenia aj na Slovensku. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini spolu s hlavným hygienikom Slovenskej republiky Jánom Mikasom. Pacient sa nachádza na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Nie je však dôvod robiť paniku. 

 

Aktualizované o 16:30 po rokovaní krízového štábu

Ako premiér Pellegrini uviedol, ide o 52-ročného pána, ktorý sa sám prihlásil na klinike infektológie UNB na Kramároch. Pacient sa podľa vlastných slov už v súčasnosti cíti lepšie, ide tak o ľahší priebeh ochorenia. Premiér ubezpečil pacientov UNB, že muž predtým nešiel na žiadny urgentný príjem, ani na pohotovosť, ale rovno na potrebné oddelenie. Podľa Pellegriniho sa u neho nepotvrdila cestovateľská anamnéza, ale ide zrejme o sekundárny prenos. Syn pacienta mal byť nedávno v Benátkach, on ale vraj nevykazuje symptómy nákazy. Samotnému pacientovi pre istotu spravili dvojité testovanie, aby bol výsledok čo najrelevantnejší. Muž má byť prihlásený na trvalý pobyt v “malom mestečku blízko Bratislavy”. “Je dôležité, aby kompetentní identifikovali všetkých, s ktorými dotyčný pán prišiel do kontaktu, aby sme zistili, odkiaľ sa na koronavírus nakazil,” uviedol Pellegrini. Momentálne sa podľa predsedu vlády robí anamnéza, kde sa pacient pohyboval, čo robil, s kým prichádzal do styku a či sa prípadne zúčastňoval hromadných verejných podujatí.

Pacient nakazený novým koronavírusom je v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) na Kramároch izolovaný v samostatnom pavilóne na vyčlenenom izolovanom oddelení, kde sa o neho stará tím profesionálov v špecifických osobných ochranných prostriedkoch. TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.  Muž vo veku 52 rokov je na izolovanom oddelení kliniky infektológie a geografickej medicíny. Zdravotnícki profesionáli, ktorí sa o neho starajú, používajú respirátor typu FFP3, ochranný štít, rukavice, overal a návleky na topánky. Syn symptómy podľa UNB nemá, má však zvýšenú teplotu medzi 37,1 až 38 stupňov Celzia. „U pacienta teploty klesajú, bolesti svalov a kĺbov ani nádchu nemá, dýcha sa mu dobre, suchý kašeľ má zlepšený,“ uvádza UNB.

Zasadnutie krízového štábu

Aj na základe toho sa na krízovom štábe určí ďalší postup. Zasadnutie štábu je naplánované dnes na 13:00 na ministerstve vnútra. Premiér rovnako vyzval ľudí, aby zvážili, či sa plánujú zúčastniť podujatí, kde sa stretáva veľké množstvo ľudí. Rovnako odporúča starším ľuďom, aby si doobjednali lieky, ktoré potrebujú. Dôvodom je, aby nesedeli v čakárňach s chorými ľuďmi, ale lieky si vyzdvihli radšej cez e-recept. Na všetky aktívne SIM karty budú v priebehu dnešného dňa posielať SMS správy o tom, ako postupovať proti šíreniu nákazy. Mikas upozornil na to, že sa dá očakávať, že počet potvrdených prípadov sa v najbližších dňoch môže zvýšiť. Ďalej predpokladá, že by ochorenie mohlo skomplikovať stav tehotných žien, preto by si mali dávať väčší pozor na hygienu a mali by sa vyhýbať podujatiam, kde sa stretáva veľký počet ľudí.

Zrušené všetky lety do Talianska

Po rokovaní krízového štábu pred novinárov predstúpil premiér spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou. Ako informovali, manželka a syn muža, u ktorého potvrdili ochorenie na nový koronavírus, boli prevezení do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch, kde im odobrali vzorky, či tiež nemajú ochorenie COVID-19. Vzorky budú vyšetrené čo najskôr. Predseda vlády zároveň potvrdil, že muž s ochorením COVID-19 býva v obci Kostolište a pracoval vo Vysokej pri Morave. U nakazeného muža sa prejavil aj zápal pľúc, jeho stav sa však podľa Pellegriniho zlepšuje. “Pán mal dlhšie zdravotné problémy, väčšinou sa zdržiaval po príznakoch doma a nemáme zachytený jeho veľký pohyb,” uviedol Pellegrini.

Pacient, od ktorého by nákaza pochádzala, nie je identifikovaný. Premiér podotkol, že “múdrejší budú po vyšetrení syna”, či nákaza pochádzala od neho alebo nie. Výsledky by mali byť známe o pár hodín. “Zatiaľ nie je tá situácia taká vážna, že by sme museli celú obec dať do karantény,” povedal Pellegrini. Premiér poznamenal, že krajina je v kritickej situácii, lebo je momentálne aj chrípkové obdobie. Od pondelka (9. 3.) budú zakázané lety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Rovnako zakázané budú aj návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach. Premiér zároveň odporúča Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí.

Antibiotiká nezaberajú

Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc a v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu je dva až 14 dní, priemerne šesť dní. Nový koronavírus sa prenáša z človeka na človeka.

Na vírusové ochorenie COVID-19 neúčinkujú antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa začala podporná liečba bežne dostupnými liekmi, ktorá zmierňuje príznaky infekcie, približuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Ohrozenou skupinou ľudí sú tí, ktorí majú zníženú imunitu, starší ľudia a ľudia s respiračnými problémami.

Správu aktualizujeme