Domáce Spoločnosť Top

Na Slovensku premnoženie komárov nezvládame. Trpia nimi nielen ľudia ale aj zvieratá

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Otravný bodavý hmyz sužuje ľudstvo už celé desaťročia. Rok čo rok sa však situácia neustále vyostruje a komáre sa stávajú čoraz otravnejšími. Ich sezóna ešte len začala a už sa proti nim rozbehli likvidačné opatrenia. Nepríjemné bodnutia sú nebezpečné nielen pre človeka, ale najmä pre domácich miláčikov. Zahraničné triky na zničenie komárov, však na Slovensko ešte nedorazili.

 

Sú otravné, nebezpečné a je ťažké sa ich zbaviť. Na Slovensku máme celkovo 60 druhov komárov, ktoré migrujú po celej Európe. Našťastie pre nás, nebezpečná je len časť z nich. ,,V Európe sa rozširujú prevažne ázijské druhy komárov, ktoré predstavujú riziko. Sú totiž vhodnými prenášačmi nebezpečných ochorení, dokážu prežiť vo veľmi variabilných podmienkach prostredia a čo je závažnejšie, majú tendenciu rozširovať sa na novom území závratnou rýchlosťou, pričom bývajú veľmi početné,” vysvetlila pre Glob.sk Viktória Čabanová z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Na Slovensku sa však objavil nebezpečný druh komára Aedes albopictus, takzvaný Komár tigrovaný, ktorý je schopný prenášať vírus zika či západonílsku horúčku. Preto aj Parazitologický ústav upozorňuje na vážnosť situácie a odporúča situáciu kontrolovať.

Na snímke nebezpečný druh Aedes albopictus, známy aj ako Komár tigrovaný. Zdroj: pixabay.com

Ideme do toho po hlave

Alarmujúci stav komárov si na Slovensku samosprávy riešia po svojom. Väčšina však ako ten najvhodnejší variant volí hromadné postreky, ktoré likvidujú všetko živé. ,,Ide o veľmi krátkodobé riešenie problému, pretože v takomto počasí sa vyliahnu veľmi rýchlo nové komáre. Taktiež väčšina týchto postrekov hubí aj prospešný hmyz ako sú napríklad aj včely. Tieto postreky sú taktiež využívané už pomerne dlhé obdobie a na mnohé účinné látky v nich si komáre vytvorili rezistenciu,” reaguje Čabanová. Samosprávy by tak mali pristúpiť k strategickejšiemu kroku, ktorým je hubenie lariev komárov pomocou biologických prípravkov. Tie ničia len komáre. Hromadné postreky by však zdravie človeka nemali ohroziť. ,,Postreky môžu orgány verejného zdravotníctva nariadiť len v prípade, ak by to bolo potrebné za účelom zabránenia vzniku a šíreniu prenosného ochorenia. Riziko poškodenia zdravia v dôsledku uštipnutia komárom je podľa názoru epidemiológov minimálne,” vysvetlila pre Glob.sk Dáša Račková z Úradu verejného zdravotníctva.

V porovnaní so Slovenskom sú v zahraničí proti premnoženiu komárov ostražitejší. V kalamitných a problematických oblastiach sa využívajú strategické plány na kontrolu komárov. Postreky sú až krajným riešením problému. ,,V týchto lokalitách zamestnávajú entomológov, ktorý celoročne kontrolujú početnosť a výskyt komárov. Keď entomológovia zistia, že početnosť komárov narastá a taktiež klimatické podmienky v nasledujúcich dňoch budú priaznivé pre ich výskyt a hrozí kalamitný stav, začnú s elimináciou lariev komárov,” spresnila Čabanová. Vďaka tomuto postupu majú prehľad o výskyte jednotlivých druhov komárov.

Komáre sú už voči hromadným postrekom imúnne. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Ako na to?

Úrad verejného zdravotníctva zosumarizoval súbor rád, ako sa môžete čo najúčinnejšie chrániť pred nepríjemným obťažovaním komárov:

  • oblečenie s „uzlíkmi“, aby hmyz nemohol vkĺznuť pod oblečenie,
  • natieranie nepokrytých častí tela repelentnými prípravkami,
  • používanie éterických látok vo vonných lampách, elektrických prístrojov s vyparovaním proti hmyzu a lapačov hmyzu,
  • mechanická ochrana obydlí sieťami na okná a dvere – ich ochrannú funkciu zvyšuje ošetrenie rámov a sietí insekticídmi, určenými na tento účel,
  • likvidácia plytkých stojatých vôd, v ktorých je možný výskyt vajíčok komárov,
  • pravidelné kosenie trávnatých porastov v okolí obydlí,
  • vyprázdňovanie nádob na polievanie záhrad – ak to nie je možné, je vhodné na hladinu umiestniť plávajúce fólie, polystyrénové dosky, prípadne naliať malé množstvo jedlého oleja,
  • likvidácia komunálneho odpadu z okolia obydlí – napríklad plechovky a plastové fľaše, kde sa v zachytenej dažďovej vode môžu liahnuť komáre.
Zaužívaným a jednoduchým spôsobom zbavenia sa otvarného hmyzu je používanie repelentov. Zdroj: pixabay.com

Pozor na domácich miláčikov

Na našom území komáre prenášajú parazitické červy Dirofilaria repens, ktoré parazitujú prevažne v podkoží alebo očiach človeka. Počet takýchto prípadov je zatiaľ nízky. ,,Za posledných 12 rokov boli zaznamenané len sporadické prípady výskytu dirofilariózy (hlásené 3 prípady), inak toto ochorenie spôsobené parazitujúcimi vlásovcami postihuje predovšetkým zvieratá,” doplnila Račková.

Aj keď je pre ľudí bzukot komárov rušivý a ich bodnutie je nepríjemné, najviac trpia psy, mačky, kone a vtáky. ,,Primárnym hostiteľom pre červy z rodu Dirofilaria sú mäsožravce a tak je toto ochorenie nebezpečné najmä pre domácich miláčikov. U psov totiž parazituje aj iný druh – Dirofilaria immitis, ktorá u nich spôsobuje kardiopulmonálne ochorenie, ktoré môže mať pre psa aj fatálne následky,” spresnila Viktória Čabanová z Parazitologického ústavu. Nakaziť sa však od svojho miláčika nemôžete. Ochorenie prenáša len komár, nie už nakazený druh.

Komáre si navjviac ,,pochutia” na domácich miláčikoch. Zdroj: pixabay.com