Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Na Slovensku pribudol rekordný počet nakazených na koronavírus. Pozitívne prípady sa blížia k tisícke

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

BRATISLAVA – Počas stredy (15. 4.) pribudlo na Slovensku 114 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 2967 vzoriek. Spolu je na Slovensku 977 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Doplnila, že celkovo s negatívnym výsledkom je 33.481 testov. Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 73 je potvrdené ochorenie COVID-19 a 92 pacientov má podozrenie na toto ochorenie.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je sedem pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Najmladšia osoba s ochorením COVID-19 zo štatistík rezortu má jeden rok, najstaršia 97 rokov. MZ SR doplnilo, že 12 pacientov evidujú v karanténnej stanici, respektíve v karanténnom centre, jeden prípad je v karanténnom stredisku Donovaly a 11 prípadov v Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Okrem toho ministerstvo informovalo o ďalších dvoch úmrtiach na COVID-19, celkovo tak máme 8 úmrtí na Slovensku.  Naopak, 167 osobám sa podarilo z ochorenia vyliečiť. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Náhle zhoršenie stavu

MZ SR priblížilo, že v stredu (15. 4.) zomrela vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove pacientka s onkologickou diagnózou, ktorá bola pozitívne testovaná na nový koronavírus. Hospitalizovali ju na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny s obojstranným zápalom pľúc. Taktiež v stredu zomrel ďalší pacient v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Išlo o muža z Domova sociálnych služieb (DSS) Pezinok. “Jeho stav bol počas dňa stabilizovaný, náhle sa ale zhoršil, napriek enormnej snahe zdravotníkov v nemocnici sa mu, žiaľ, nepodarilo pomôcť,” uviedla Eliášová.

Pozitívne však podľa rezortu zdravotníctva je to, že z ochorenia sa na Slovensku vyliečilo doteraz 167 ľudí. Z tohto počtu bolo 43 osôb hospitalizovaných v nemocniciach a 124 sa vyliečilo v domácej izolácii. Údaje o vyliečených hlásia regionálne úrady verejného zdravotníctva Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.