Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika Top

Na Slovensku zaplatíte za produkt 100 eur, v Nemecku tá istá vec vyjde len 70! Ľudia sa pýtajú, ako je to možné

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ich platy sa s tými našimi nedajú porovnať, spoločenská situácia je na úplne inej úrovni, produkty sú kvalitnejšie a niektoré dokonca aj podstatne lacnejšie. Minulotýždňové vydanie nemeckého reklamného letáku známeho obchodného reťazca vyvolalo medzi Slovákmi vlnu kritiky, pohoršenia a hnevu. Cenové rozdiely medzi sortimentom na našich pultoch a tým v zahraničí sa pohybujú v desiatkach eur. Čo na to hovorí štáť a kto za to môže?

 

,,Majú nás za hlupákov.” ,,Všetko je v Nemecku lacnejšie a hlavne kvalitnejšie.” ,,Keby sme všetko nedovážali, nestálo by to toľko.” Irónia, sarkazmus, ale aj vulgarizmy. Tak zneli niektoré komentáre nahnevaných spotrebiteľov na sociálnej sieti. Dočítali sa totiž v reklamnom letáku LIDL o ,,výhodnej” kúpe búracieho kladiva. Mnohí Slováci pritom pracujú v zahraničí a bolo len otázkou času, kedy si cenu tohto produktu porovnajú s ponukou na zahraničnou trhu. Výbuch emócií na seba nenechal dlho čakať. Zatiaľ čo si kladivo na Slovensku môžete kúpiť za 99,99 eur, v nemeckom online shope spoločnosti Lidl ho zoženiete o 30 eur lacnejšie (69,99 eur). Toto však nie je jediné porovnanie. V Holandsku v kamennej predajni kúpite opäť ten istý produkt a u toho istého predajcu za 79,99 eur a v Taliansku zas za rovných 59 eur.

Ten istý produkt len za inú cenu v každej krajine. Na Slovensku je však najdrahší. Zdroj: Glob.sk

Prečo?

Prečo si Slováci musia tak výrazne priplatiť za tento tovar sme sa opýtali hovorcu spoločnosti Lidl Slovensko Tomáša Bezáka. ,,Cenotvorba a následné stanovenie predajnej ceny produktu v sebe zahŕňa rôzne faktory, ktoré sú špecifikom danej krajiny, jej nákupných podmienok, reflektujú situáciu a ceny na trhu konkurenčných subjektov,” vysvetlil pre Glob.sk hovorca Bezák. Nie je pritom pravidlom, že každá krajina zo skupiny Lidl musí ponúkať svojim zákazníkom rovnaké produkty v rovnaký čas a za rovnaké ceny. ,,Dôvodom medzištátnych cenových rozdielov môžu byť odlišné náklady na obstaranie, spracovanie, prepravu tovaru, rôzne daňové zaťaženie a iné platby, ktoré ovplyvňujú konečnú cenu výrobkov. Na konečnú cenu môže mať vplyv aj pôsobenie konkurenčného prostredia,” doplnil pre Glob.sk hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano.

Za odlišnú cenu môžu rôzne náklady na obstaranie, spracovanie, prepravu tovaru, rôzne daňové zaťaženie a iné platby. Zdroj: TASR / AP

Diskriminácia Slovákov to nie je

Podľa ministerstva hospodárstva by sme o jednoznačnom porušení zákona a protiprávnom znevýhodnení slovenských kupujúcich mohli hovoriť len vtedy, ak by predajca Slovákom pri kúpe napríklad v Nemecku odmietol predať výrobok za nemeckú cenu. Teda v našom prípade, by ste si nemohli zadovážiť búracie kladivo za 69,99 eur, ale museli by ste zaplatiť 100 eur ako na Slovensku. Až v takomto prípade by sme mohli hovoriť o porušení práv spotrebiteľa.

Slovákov tento rozdiel však nediskriminuje. Zdroj: pixabay.com