Spoločnosť Domáce

Na slovenských poliach sa už pracuje. Teplé počasie umožnilo farmárom začať s prácami skôr

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Na slovenských poliach sa už pracuje, skôr než zvyčajne. Poľnohospodári začali s jarnými prácami približne o dva týždne skôr. Dôvodom je teplé počasie, ktoré v niekoľkodňovom predstihu naštartovalo traktory a sejačky. Do polí vyšli v južne položených regiónoch Slovenska. Agentúru SITA o tom informovala v piatok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. Jarné práce sa začali už pred dvomi týždňami napríklad v lokalitách Nové Zámky, Komárno, Levice či Nitra. Poľnohospodári zasiali jarné jačmene a pripravujú pôdu pre ďalšie plodiny. V oblasti Senca sadia pestovatelia zeleninu a zemiaky.

 

„Teplá zima nám nepriniesla veľké zásoby snehu a teda ani veľké zásoby vlahy. Časť z nej navyše vyfúkal silnejší vietor, ktorý sme zaznamenali v predchádzajúcom období,“ opísal situáciu po zime predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach Milan Halmeš.

V levickom okrese siali jarné jačmene približne o 10 dní skôr. Predseda regionálnej komory Halmeš dúfa, že skoršia sejba jarného jačmeňa by mohla naštartovať sladovne k výhodnejším ponukám na odkup tohto obilia. Okrem sejby obilnín pestovatelia už v polovici februára prihnojovali, čo je rovnako skorý termín. Pokračovať budú so sejbou hrachu a ďalších jarných plodín. Podobný postup bude aj v iných regiónoch.

V oblasti Komárna v prechádzajúcich dňoch pršalo približne 40 milimetrov. Tamojší poľnohospodári preto teraz čakajú na to, že pôda nebude rozmočená a budú môcť pokračovať v jarných prácach.

Úvodnú časť jarných prác so sejbou jačmeňa a prihnojením ozimín už majú za sebou aj trnavskí poľnohospodári.

Zeleninárov v okrese Senec príjemne prekvapil stav pôdy po zime, ktorá má aj napriek miernym teplotám a nedostatku snehu dobrú štruktúru. „Keď počasie dovolí, sme v teréne každý deň. Sadíme zemiaky, mrkvu, petržlen. V zemi máme už približne 80% cibule. Pôda má okolo 5 stupňov, je najvyšší časť sadiť,“ povedal člen Predstavenstva SPPK Juraj Mačaj.

S jarnými prácami začali podľa SPPK skôr aj v susednej Českej republike. Poľnohospodári v Plzeňskom kraji vyšli do polí približne o tri týždne skôr.