Regióny Košice Spišská Nová Ves

Na Spiši hrozí HROMADNÉ PREPÚŠŤANIE! O prácu by mohlo prísť takmer 300 ľudí

Embraco Slovakia plánuje ďalšiu odstávku. Zdroj: TASR
Embraco Slovakia plánuje ďalšiu odstávku. Zdroj: TASR

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Ďalšia veľká spoločnosť oznámila hrozbu hromadného prepúšťania! Tentoraz ide o známu firmu Embraco Slovakia v Spiššskej Novej Vsi. O prácu by mohlo prísť až 270 zamestnancov, čo predstavuje sedminu pracovníkov spoločnosti. 

 

Na východe Slovenska sa pravdepodobne bude prepúšťať. Takmer 300 rodín tak príde o svoj spôsob obživy. Spoločnosť už začala rokovania s odborovým zväzom a úradom práce o možnostiach hromadného prepúšťania. Zlú správu oznámilo vedenie Embraca tento týždeň.

„Do poslednej chvíle sme hľadali riešenia, ako tejto situácii predísť, no dlhodobý a hlavne pokračujúci prepad objednávok nás núti pristúpiť k tomuto krajnému riešeniu,“ vysvetlil riaditeľ závodu v Spišskej Novej Vsi, Tomáš Kandra.

Z tohto dôvodu spoločnosť pristúpi aj k ďalšej odstávke väčšej časti výroby počas posledných troch septembrových dní. Výrobca chladiarenských kompresorov a kondenzačných jednotiek tvrdí, že si uvedomuje svoju zodpovednosť voči zamestnancom a regiónu a znižovanie počtu zamestnancov je nevyhnutným krokom hlavne z hľadiska dlhodobej udržateľnosti a ekonomickej stability závodu.

Dôvodom je inflácia a vojna 

Popri poklese dopytu, ktorý je v posledných týždňoch spôsobený aj zhoršenou podnikateľskou náladou zákazníkov z očakávanej recesie, spoločnosť dlhodobo bojuje s nadmernou infláciou v cenách materiálov a prepravných nákladov.

„Tieto faktory nás v boji s ázijskou konkurenciou znevýhodňujú. V nemalej miere sa k nim pridal prepad dopytu v Rusku a Ukrajine spôsobený vojnou a sankciami,“ spresnil Kandra.

Pokiaľ sa situácia s dopytom v najbližších týždňoch nezlepší, spoločnosť začne doručovať dotknutým zamestnancom výpovede koncom októbra ukončujúce pracovný pomer. V závislosti od dĺžky trvania pracovného pomeru im bude následne plynúť výpovedná doba a budú mať nárok na odstupné v zmysle Zákonníka práce a podnikovej kolektívnej zmluvy.

V júli ešte zvyšovali mzdy

„Dovtedy budeme hľadať ďalšie možnosti, ako sa dá prepúšťaniu v ohlásenej miere vyhnúť,“ informoval ďalej riaditeľ spoločnosti. Embraco Slovakia pritom ešte v júli 2022 navyšovalo mzdy zamestnancov v priemere o štyri percentá. Okrem toho spustilo motivačný projekt, v rámci ktorého zvyšuje univerzálnosť a flexibilitu výrobných zamestnancov.

Od januára 2023 očakáva spoločnosť skokový rast cien energií. „Pokiaľ Európska komisia a slovenská vláda účinne nezasiahnu, konkurencieschop­nosť našich výrobkov sa zníži ešte výraznejšie. Naopak, adresné opatrenia zo strany úradov v súvislosti s cenami energií môžu pomôcť ochrániť zamestnanosť aj v našom závode,“ skonštatoval riaditeľ závodu, v ktorom pracuje momentálne približne 1 750 zamestnancov.

Závod Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi otvorili v roku 1999. Zameriava sa predovšetkým na výrobu kompresorov pre komerčné chladenie a kondenzačné jednotky. Brazílskeho výrobcu kompresorov vlastnil a kontroloval americký koncern Whirlpool. Od roku 2019 patrí do skupiny Nidec Global Appliance.