Na Srí Lanke vstúpil do platnosti zákaz zahaľovania tváre

KOLOMBO – Na Srí Lanke vstúpil v pondelok do platnosti zákon, ktorým sa zakazuje akékoľvek zahaľovanie tváre na verejnosti. Opatrenie zamerané na uľahčenie identifikácie osôb vydal srílanský prezident Maithripala Sirisena v súlade s výnimočným stavom vyhláseným po veľkonočných teroristických útokoch. 

 

Srí Lanka zostáva stále v stave najvyššej pohotovosti a napätie v krajine je vysoké, píše agentúra AP.

V záujme národnej bezpečnosti budú zakázané akékoľvek pokrývky tváre, ktoré by bránili určeniu totožnosti osoby.

Šatky nikáb (celotvárový závoj) ani burka (celotelová pokrývka), ktoré nosia niektoré moslimské ženy, sa v oficiálnom zdôvodnení zákazu nespomínajú. Podľa stanice BBC sa však toto mimoriadne opatrenie pravdepodobne vzťahuje práve na tieto odevy.

V súvislosti s útokmi z Veľkonočnej nedele, ktorých terčmi boli kostoly a hotely, už polícia zatkla takmer 120 podozrivých. Americká ambasáda v Kolombe ako aj miestni predstavitelia varovali, že mnohí militanti sú stále na slobode a majú k dispozícii výbušniny.

Pri veľkonočných útokoch na Srí Lanke, ktoré spáchalo deväť samovražedných atentátnikov, zahynulo vyše 250 ľudí mnohých detí a najmenej 40 cudzincov.

Viac o téme: bombové útoky, radikálni islamisti, samovražedné útoky, Srí Lanka, teroristické útoky, teroristický útok, útok na Srí Lanke, zahaľovanie tváre, zákaz

Súvisiace články