Politika Spoločnosť Domáce Top

Na stole mal byť návrh na rapídne dvíhanie koncesií. Teraz od neho dáva každý ruky preč

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová/TASR) Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov zamávalo minulou vládou, na stole ho má aj tá súčasná. Tému oživil generálny riaditeľ verejnoprávnej televízie Jaroslav Rezník, ktorý na včerajšom rokovaní Rady RTVS uviedol, že pracovná skupina zriadená ministerstvom kultúry odporúča zdvihnúť koncesie na 8 eur a 50 centov.

 

Podľa Rezníka sa dočasná pracovná skupina zriadená rezortom kultúry, ktorá sa zaoberá riešením financovania RTVS, zhodla na odporúčanom zvýšení úhrady za služby verejnosti. “Odporúčaná výška tzv. koncesionárskeho poplatku pre fyzické osoby podľa záverov komisie je 8,50 eura,” uviedol Rezník. Návrh má podľa jeho slov k dispozícií samotné ministerstvo ako podklad pre ďalší legislatívny proces.

V súčasnosti u nás každá domácnosť odoberajúca elektrickú energiu platí mesačný koncesionársky poplatok vo výške 4,64 eura. Výnimku tvoria skupiny obyvateľov, ktoré sú od poplatku úplne alebo čiastočne oslobodené.

Samotný rozhlas a televízia už dlhodobo poukazujú na to, že výška platby je jedna z najnižších v rámci Európskej únie. Otázka jeho navyšovania sa preto otvorila už niekoľkokrát, za posledných 17 rokov však k nárastu neprišlo. Naopak, minulá vláda časť obyvateľov od ich platenia oslobodila.

Rezník dnes vysvetľoval, že návrh zvýšiť koncesionárske poplatky na 8,50 eur je výsledok opakovaných zasadnutí komisie ministerstva kultúry. To, že by išlo o jeho návrh, odmieta. “Informáciu o možnosti zvyšovania koncesionárskych poplatkov považujeme za jednu z kľúčových, keďže ide o záverečné stanoviská, ku ktorým dospela komisia Ministerstva kultúry SR 26. augusta 2020,” uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

 

Jaroslav Rezník. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Rezort kultúry je opatrný

Dočasnú skupinu, na ktorú sa odvolával Rezník, zriadila súčasná ministerka kultúry Natália Milanová. Jej úlohou je nájsť riešenie financovania RTVS. Zmeny modelu financovania avizoval rezort už počas leta. Čo sa týka nárastu koncesií, je však dnes ministerstvo zdržanlivé. Téma dňa to podľa nich nie je. „Pracovná skupina pre stabilizáciu financovania RTVS mala za úlohu vypracovať alternatívne možnosti. Riešenie skupiny v podobe zvýšenia koncesionárskych poplatkov, ktoré bez oboznámenia a akejkoľvek konzultácie s ministerstvom kultúry prezentoval Jaroslav Rezník, je len jednou z pracovných alternatív tejto pracovnej skupiny,“ uviedli.

Rokovania v rámci pracovnej skupiny nie sú podľa nich ešte ani zďaleka uzavreté a neboli oficiálne prerokované na pôde ministerstva. Hovoriť o konkrétnych číslach preto považujú za veľmi predčasné.

 

Ministerka kultúry Natália Milanová. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Predčasné

Tému považuje za predčasnú aj predseda výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO). A to do doby, kým sa nedorieši hospodárenie RTVS. Hovoriť už teraz o konkrétnej sume označil za účelové. Ako člen spomínanej pracovnej skupiny vraj nevie „o takomto jasnom závere a už vôbec nie o konkrétnej sume.“ Úplné nie však dvíhaniu poplatkov nedal. “Keďže minulý rok došlo k zoškrtaniu koncesií pre viaceré skupiny obyvateľov a koncesie sa viac ako dekádu nezvyšovali, tak áno, bolo by nutné koncesie zvyšovať,” uviedol. Pripomenul však, že hovoriť o dvíhaní poplatkov nie je možné bez toho, aby bolo povedané aj to, čo sa za to dostane navyše.

Kriticky sa na adresu Rezníka vyjadril aj ďalší člen mediálneho výboru Roman Foltin (SaS). Ten pripomenul, že liberáli sa dlhodobo zasadzujú za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Povinná platba je podľa neho len jeden zo spôsobov, ako štát zaťažuje občanov aj podnikateľov. Radikálne zvýšenie poplatkov by mal podľa neho Rezník vyargumentovať, či zvýšiť kvalitu vysielania. Foltin tiež poukázal na problém, ktorý by takto mohol vzniknúť s nárastom neplatičov, ktorí by si vyššiu sumu nemohli dovoliť platiť.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Matovičovo nie

K debate o konkrétnych číslach však nakoniec ani nemusí prísť. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) totiž ešte včera jasne uviedol, že koncesionárske poplatky sa dvíhať nebudú. „Roky sme ich kritizovali ako neférovú rovnostársku daň, takže určite ich teraz nebudeme dvíhať len preto, lebo si to niekto praje,“ napísal na sociálnej sieti Facebook.

Mohlo by vás zaujímať: