Politika Spoločnosť Kauzy Domáce

Na súde sa opätovne rieši objednávka vraždy Sylvie Volzovej. Rusko sa nedostavil

Zdroj: Glob.sk / Pavol Rusko

BRATISLAVA – Pred Okresným súdom Bratislava II (OS BA II), po zrušenom aprílovom termíne v súvislosti so šírením nového koronavírusu, pokračuje vo štvrtok proces v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej. V prípade je hlavný obžalovaný bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko a ďalší traja spoluobžalovaní – bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a jeho komplic Miloš Kaštan.

 

Pavol Rusko, ktorý je stíhaný na slobode a monitorovaný elektronickým náramkom, sa na súd nedostavil. Ospravedlnil sa a dal súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti. Černáka a Kaštana eskortovali príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Lališ požiadal o pojednávanie v jeho neprítomnosti. Na pojednávaní by mali vypovedať ďalší svedkovia, vrátane bývalej manželky Pavla Ruska Viery Ruskovej. Ako predchádzajúce pojednávania v kauze, aj tento proces sa koná v Ústave na výkon väzby (ÚVV) a Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) Bratislava. Z dôvodu prijatých opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19, predseda senátu OS BA II Pavol Juhás umožnil na proces vstup 12 zástupcom médií.

Vo veci sa naposledy konalo koncom januára tohto roka. Vtedy vypovedal ako svedok prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Cez Kaštana sprostredkoval v roku 1997 stretnutie Pavla Ruska s bosom Černákom. Pavol Rusko si chcel podľa Kováčika overiť, či mu niečo nehrozí. O obsahu stretnutia podľa svojich slov nevedel. Vypovedal aj bývalý ochrankár Pavla Ruska. Koncom septembra minulého roka zase vypovedala ako poškodená svedkyňa Volzová.

Prvé pojednávanie sa vo veci začalo koncom mája minulého roka. Kýbel, rovnako ako Pavol Rusko, účasť na príprave vraždy poprel. Černák a Kaštan sa k činu priznali. Pavla R. spolu s podnikateľom Marianom K. 27. februára uznal senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vinnými za falšovanie zmeniek TV Markíza. Odsúdil ich na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian K. dostal aj peňažný trest 10.000 eur. Odsúdení avizovali odvolanie, vo veci tak bude rozhodovať Najvyšší súd SR.