Domáce Spoločnosť Kauzy Top

ONLINE Súd v kauze Kuciak oslobodil Kočnera aj Zsuzsovú

Alena Zsuzsová vychádza z leopoldovskej väznice po jej prepustení z väzby v Leopoldove. Zdroj: Vlado Benko / Zoznam.sk

BRATISLAVA – (Petra Hollá / TASR) Nevinní. Špecializovaní trestný súd v Pezinku dnes vyniesol rozsudok v kauze Kuciak. Verdikt je jasný. Senát vedený Ruženou Sabovou oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera aj Alenu Zsuzsovú. Sudkyňa v rozsudku odôvodnila, že nebolo dokázané, že skutok, za ktorý boli obžalovaní, spáchali. Tretí obžalovaný, Tomáš Szabó, naopak, dostal trest odňatia slobody vo výške 25 rokov. Rozsudok je neprávoplatný. 

 

18:10 – Sudca má rozhodovať na základe dôkazov, ktoré má v predmetnej veci a nie na základe toho, čo si ľudia prajú, alebo sa im javí ako správne či spravodlivé. Povedala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Vo veciach, ktoré sú ostro sledované a kde je spoločenská objednávka, verejnosť očakáva nejaké rozhodnutie. Spoločenský tlak vo veci vraždy je podľa Kolíkovej na sudcov v senáte obrovský. “Práve v takýchto kauzách je dôležité, aby sudca ostal nestranný a nezávislý a ustál to v sebe. Tým ochráni nás všetkých, tým ochráni spravodlivosť. Na základe dôkazov, ktoré vnímal ako kľúčové a podstatné, ak tak rozhodol a má za to, že je nevinný, tak to treba rešpektovať,” uviedla Kolíková.

Dodala, že v danej veci bude rozhodovať Najvyšší súd SR, takže nie je dôvod na momentálne spochybňovanie rozhodnutia. Kolíková bola podľa vlastných slov úmyselne zdržanlivá vo svojich vyjadreniach v prípade vraždy novinára. Pripomenula, že ministerka spravodlivosti má oprávnenie, ak ide o právoplatné rozhodnutie, podať mimoriadny opravný prostriedok a to dovolanie. “To znamená, že potenciálne môžem mať nástroj na zvrátenie celého rozhodnutia. Aj z tohto dôvodu je náležité, aby som bola zdržanlivá,” poznamenala.

Mária Kolíková. Zdroj: TASR / Michal Svítok

17:42 – Obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry sa vyjadril k opätovnému zadržaniu jeho klientky. Očakáva, že sa bude rozhodovať o jej vzatí do väzby v súvislosti s inými prípadmi. Podľa jeho slov on i jeho klientka takýto postup očakávali. „Nie je to nič prekvapujúce, je to klasický postup orgánov činných v trestnom konaní. Akurát sme nevedeli, o aký skutok pôjde. Sú dva, jeden je vražda Basternák a druhý je príprava prokurátorov. Za jeden z nich určite pôjde návrh na vzatie do väzby. Uvidíme, ako sa rozhodne sudca, ktorý bude mať službu a ktorý bude o návrhu na vzatie do väzby rozhodovať,“ povedal Neszméry.

Vyjadril sa aj k dnešnému rozsudku. „Ja som sa ráno vyjadroval k tomu, že dnes sa bude jedna z procesných strán odvolávať. Našťastie, môžem povedať, že to nie sme my. K výsledku rozsudku môžem povedať iba toľko, že zvíťazila spravodlivosť, zvíťazilo právo a zdravý rozum. Od začiatku sme tvrdili, že naša účasť na tomto skutku je neprípustná, my sme to od začiatku odmietali. Poukazovali sme na tie nezrovnalosti, ktoré spomínala aj predsedníčka senátu a na hlavnú zásadu in dubio pro reo. Nechcem to nazvať, že sme spokojní, ale boli tam určite braté zretele na naše námietky, na naše vyjadrenia, na naše záverečné slovo,“ skonštatoval Neszméry.

Advokáti Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry a Júlia Vestenická. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

17:30 – Predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico rešpektuje verdikt senátu v kauze Kuciak. Podľa vlastných slov si veľmi želá, aby sme sa dozvedeli, kto stál za vraždou. Vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti kritizoval médiá, pretože podľa neho ovplyvňovali proces v tejto kauze. “Obžaloba neuniesla dôkazné bremeno. Svedčí o tom aj fakt, že prokuratúra sa neúspešne pokúsila predložiť ďalšie návrhy na dokazovanie, a to iba tri dni pred vyhlásením rozsudku. Rozsudok Špecializovaného trestného súdu rešpektujem. Sudcovia rozhodli na základe tých dôkazov, ktoré mali k dispozícii, a podľa vlastného presvedčenia,” reagoval vo štvrtok Fico.

Vražda bola podľa šéfa Smeru-SD slov “okamžite” zneužitá proti vláde, ktorej bol v tom čase predsedom. “Žijeme v dobe, keď médiá a časť politikov robia zo seba vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov,” povedal v tejto súvislosti. Médiá podľa neho výrazne ovplyvňovali priebeh procesu tým, že nezákonne uverejňovali informácie zo súdneho spisu, preto by sa mali zamyslieť nad tým, ako prispeli k rozhodnutiu.

17:15 – Z dokazovania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyplynuli jednoznačné pochybnosti a celkom jednoznačný verdikt o nevine Mariana Kočnera. Po vynesení rozsudku to uviedol jeho advokát Marek Para. V súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý bude rozhodovať o odvolaní prokurátora, uviedol, že nechce predchádzať.

“Počkám na vyhotovenie rozsudku, toto bolo krátke odôvodnenie. Podľa toho bude možné prijať ďalšie závery, ale trvám na nevine klienta,” povedal Para. Nemožno podľa neho ignorovať, že výpovede Zoltána Andruskóa sú vyvrátené inými nepriamymi dôkazmi. Para dodal, že nemá vedomosti o tom, ako senát hlasoval. Myslí si, že dôkazná situácia bola od začiatku veľmi slabá. Poznamenal, že úniky čiastočných informácií zo spisu prispievali skôr k akémusi zavádzaniu.

16:45 – Neexistuje ani náznak podozrenia, že by senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý vo štvrtok oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú, rozhodol na základe strachu či na základe horších motivácií. Vyhlásil to predseda ŠTS Ján Hrubala. Deklaruje, že sudcovia tohto senátu majú jeho dôveru a je presvedčený, že rozhodovali na základe svojho svedomia a presvedčenia. Hrubala podotkol, že ľútosť, ktorú každý cíti nad smrťou dvoch ľudí, nedáva právo mstiť sa ani na tých najpodozrivejších, pokiaľ nie je stopercentná istota. V tomto prípade podľa šéfa ŠTS členovia senátu zrejme stopercentnú istotu nemali. „Priebeh skutku, pokiaľ je odsudzujúci rozsudok a sudcovia vynesú odsudzujúci rozsudok, musí byť jediný objektívne možný. Nesmú prichádzať do úvahy iné scenáre a súd musí byť o tomto presvedčený,“ poznamenal predseda ŠTS.

Hrubala upozornil, že ak zostanú dôvodné pochybnosti o skutkovej otázke, ktoré nemožno odstrániť vykonaním ďalších dostupných dôkazov, treba rozhodnúť v prospech obvineného. Skritizoval, že sa vo štvrtok v médiách objavila informácia, kto ako zo senátu súdu hlasoval. Upozornil pritom, že zápisnica o hlasovaní je neverejná. Hrubala deklaroval, že sa bude zaoberať tým, prečo sa takéto veci vynášajú do médií. V prípade, ak vzniknú dôvodné podozrenia voči konkrétnemu členovi senátu, uistil, že ich preverí.

15:26 – Vzhľadom na to, čo všetko vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyvolala v spoločnosti, je rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku prekvapivý. Pre TASR to povedala rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. „Bola aj možnosť oslobodzujúceho rozsudku. Veľmi sa hovorilo o tom, že je veľa nepriamych dôkazov. Aj svojich študentov učím, že u nás platia nepriame dôkazy rovnako ako každý priamy dôkaz. Keď nepriame dôkazy dávajú mozaiku, že do seba zapadajú a navzájom si neodporujú, ale práve sa podporujú, tak môžeme použiť aj iba nepriame dôkazy,“ uviedla Kurilovská.