Na testovanie je potrebný občiansky preukaz. Výsledok testu bude o niekoľko minút

BRATISLAVA – Priebeh testu v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 bude pozostávať zo štyroch krokov. Najskôr sa občan preukáže občianskym preukazom, potom absolvuje samotný test, odtiaľ sa presunie do čakárne a napokon si prevezme certifikát s výsledkom. Informuje o tom web somzodpovedny.sk.

 

Pred odberným miestom je potrebné udržiavať dvojmetrové rozostupy. Vstup na miesto odberu by mal regulovať príslušník polície.

Občan sa po vstupe na odberné miesto najskôr preukáže občianskym preukazom. Pracovník vyplní formulár potrebný na registráciu a odovzdá mu registračné číslo.

Po príchode k zdravotníckemu pracovníkovi dostane vreckovku a pôjde sa vysmrkať i odkašľať. Po dezinfekcii rúk si odkryje nos i ústa a zdravotník vykoná jemnou tyčinkou výter z nosohltanu.

Po uskutočnení testu si nasadí rúško a bude nasmerovaný do vyhradeného a vydezinfikovaného priestoru, kde niekoľko minút počká na výsledok testu.

Potom ho zdravotnícky pracovník na základe identifikačného čísla zavolá a vypíše certifikát s výsledkom testu. V zatvorenej obálke má mať s certifikátom zároveň informácie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.

Prvé kolo celoplošného testovania sa má uskutočniť cez víkend (31.10 – 1.11.) od 7.00 do 22.00 h.

10-dňová izolácia

V prípade pozitívneho výsledku testu v rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 platí povinná 10-dňová karanténa. Izoláciu možno stráviť v domácom prostredí, karanténnom ubytovacom zariadení alebo v inom vhodnom ubytovaní. V prípade domáceho prostredia sa karanténa vzťahuje aj na osoby žijúce v spoločnej domácnosti. TASR o tom vo štvrtok informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. „Izolácia sa ukončuje po desiatich dňoch v prípade, že sa nevyskytli klinické príznaky v posledných troch dňoch. Ak sa v  priebehu izolácie objaví horúčka, alebo príznaky respiračnej infekcie, osoba je povinná kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup,“ vysvetľujú hygienici.

Pozitívne testovaný má o výsledku informovať svojho lekára, a to telefonicky, mailom alebo SMS správou. Dôležité je tiež sledovať príznaky typické pre ochorenie COVID-19. Ide napríklad o kašeľ, dýchavičnosť, horúčku, stratu chuti alebo čuchu. V prípade objavenia sa príznakov respiračnej infekcie musí kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup.

Potrebné je tiež denné meranie a zaznamenávanie si telesnej teploty, dodržiavanie prísnej hygieny rúk a nosenie rúška. Zakázané je stretávať sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti, alebo objekte určenom na izoláciu.

V prípade poskytnutia nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti v mieste izolácie alebo ústavnom zdravotníckom zariadení musí osoba bezodkladne informovať o svojom prenosnom ochorení.

Izolácia v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení sa nevzťahuje na čas spojený s nevyhnutným poskytnutím zdravotnej starostlivosti, alebo za účelom odberu biologického materiálu na mobilnom odberovom mieste.

 

Pri pozitívnom teste platí 10-dňová izolácia, a to aj pre členov domácnosti. Zdroj: TASR / Marošš Černý

Negatívny RT-PCR test

Pri jednorazových hromadných podujatiach nad šesť ľudí bude od 30. októbra každý účastník potrebovať negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 12 hodín. Akciu treba tiež ohlásiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jej začiatkom. Plošného testovania na COVID-19 sa zákaz organizovania hromadných podujatí nad šesť osôb netýka. TASR o tom vo štvrtok informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Doteraz stačil pri účasti na podujatiach aj negatívny výsledok antigénového testu. Sprísnením reagujú hygienici na nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie. „Cieľom je znížiť mobilitu ľudí na nevyhnutné činnosti. Uvedené rozhodnutie môže prispieť k tomu, aby sa obmedzilo zhromažďovanie ľudí na podujatiach, ktoré nie sú nevyhnutné a znesú odklad,“ vysvetlili. Pri ohlasovaní podujatia je potrebné uviesť presný čas a miesto konania.

Bez obecenstva sa musia uskutočniť všetky hromadné podujatia športového charakteru.

 

Pri podujatiach nad šesť ľudí musí mať každý negatívny RT-PCR test. Zdroj: pixabay.com

Viac o téme: aktualizované, certifikát, občiansky preukaz, priebeh, ster, testovanie, výsledok

Súvisiace články