Spoločnosť Domáce Top

Na trhu je ďalšia nebezpečná aplikácia. Tínedžeri sa môžu stať korisťou pedofilov

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Mobilná aplikácia TikTok sa v poslednom čase stáva čoraz populárnejšou. Mládež zdieľa krátke videá, ktoré si môže pozrieť doslova celý svet. Motivovaní sú pozitívnymi reakciami, ale aj zvyšovaním počtu sledovateľov. Súčasťou sú ale aj príspevky, na ktorých sa objavujú sporo oblečení tínedžeri. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako zábava, v skutočnosti je za tým oveľa viac.

 

Čínska mobilná aplikácia TikTok je s viac ako 800-miliónmi užívateľmi šiestou najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete. Jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, ktorí zdieľajú krátke videá. Tie si môžu pozrieť sledovatelia z celého sveta. Užívatelia sú motivovaní zbieraním srdiečok, ktoré sú formou pozitívnej reakcie na ich videá.

Aj pri tejto aplikácii v mladej komunite platí pravidlo: čím viac sledovateľov, tým lepšie. V skutočnosti ale polícia varuje pred možnými nástrahami. ,,Aj keď súčasná doba sa snaží naznačovať, že rozdiel v počtoch sledovateľov a fanúšikov je rozhodujúci a kľúčový, nie je to tak. V prvom rade musí každý dbať na svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj bezpečnosť svojich blízkych. V tejto súvislosti je nutné si uvedomiť, že videá sa takýmto spôsobom dostávajú k mase neznámych internetových užívateľov, medzi ktorými sú aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti,” varuje polícia.

 

Tínedžerov pohltila aplikácia TikTok. Zdroj: pixabay.com

Obnažené zábery

Súčasťou TikToku sú videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení tínedžeri. Pred kamerou vystupujú s cieľom pobavenia svojho publika, splnenia výzvy alebo získania uznania. ,,Práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili. Tí takýmto jednoduchým spôsobom získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria medzi svoju komunitu naďalej,” zdôrazňuje polícia.

Rovnakou nebezpečnou zábavkou sú aj spomínané reťazové výzvy. Niektoré z výziev majú humorný charakter, objavujú sa ale aj také, pri ktorých môže dôjsť k poraneniu ich napodobňovateľov.

 

Mladiství zdieľajú videá do celého sveta. Zdroj: pixabay.com

Striktný zákaz

Polícia v tomto prípade apeluje na rodičov. Potrebné je však postupovať opatrne. Zákaz používania aplikácie totiž môže všetko iba zhoršiť a deti môže motivovať k tomu, aby si založili tajný účet. Dôležitá je preto komunikácia a debata o možných rizikách.

Dokonca v prípade mladistvých do 15 rokov odporúča, aby bol medzi fanúšikmi ich účtov jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu. ,,Príklady zo zahraničia ukazujú dokonca účty na TikToku, na ktorých obsahoch sa spoločne podieľajú rodičia so svojimi deťmi. Spolupráca na vtipných videách môže viesť nielen k pobaveniu a stmeleniu vzájomného vzťahu, ale aj kontrolou nad celým obsahom ďalších videí.”

 

Zákaz používania aplikácie nie je správnym riešením. Zdroj: pixabay.com

Nebezpečenstvo na každom rohu

Polícia zverejnila aj niekoľko rád, ako bezpečne používať aplikáciu TikTok.

  • 1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
  • 2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
  • 3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
  • 4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
  • 5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
  • 6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
  • 7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
  • 8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
  • 9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)

Veľkým trendom je tiež pridávanie intímnych fotiek detí rodičmi. 

Pokračovanie článku na ďalšej strane: