Domáce Spoločnosť Top

Na ulici sú tisíce ľudí. V čom zlyháva štát a prečo by sme mali pomáhať?

bezdomovec
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Krátke dni a dlhé, chladné noci. Zima na Slovensku vie byť naozaj krutá. Svoje o tom vedia ľudia bez domova, ktorých nájdete v takmer každom meste. Kde sa zdržiavajú najviac, čo ich dostalo na ulicu a ako im pomôcť? 

 

Presný počet ľudí na ulici nie je známy. Evidencia spravidla obsahuje aj identifikačné údaje a môže byť stigmatizujúca, takže by sa jej ľudia snažili skôr vyhýbať. Preto skôr hovoríme o zisťovaní počtu a vybraných informácií o ľuďoch bez domova. Pravidené zisťovanie takýchto informácií však u nás nie je bežnou praxou, preto disponujeme iba veľmi približnými dátami.

Štatistický úrad SR v rámci Sčítania obyvateľov, domov a bytov, uskutočnený v roku 2011, dospel k počtu 23 483 ľudí bez domova. Nezameriaval sa však na ľudí prespávajúcich na ulici / ľudí bez prístrešia. Mohlo by teda ísť o minimálny počet ľudí bez domova.

Najviac ľudí bez domova žije v hlavnom meste. “Čo sa týka počtu ľudí bez domova, tak podľa sčítania obyvateľov mesta, ktoré sa realizovalo v roku 2016/17 bolo 2200 ľudí bez domova. Odborné odhady však hovoria o čísle 4000 ľudí, ktorí spĺňajú definíciu bezdomovectva podľa medzinárodnej klasifikácie ETHOS,” infomoval Glob.sk hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Nová analýza prekvapila

Náklady na vedenie útulkov a nocľahárni sú pritom veľmi vysoké. Primárne sa o ľudí bez domova stará samospráva, keď však nestačí, pridáva sa aj štát. Rôzne útulky či nocľahárne môžu požiadať o príspevok. Peňazí však nikdy nie je dosť a preto oraganizáciám veľmi pomáha aj príspevok 2 % z daní či iná forma pomoci. Môžete napríklad darovať oblečenie, či prispieť na jedlo alebo ísť do niektorého z útulkov či nocľahárni pomôcť ako dobrovoľník.

Nocľaháreň Depaul v Bratislave. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v roku 2019 požiadalo o tento finančný príspevok v celkovej sume 3 016 080 eur 87 žiadateľov pre 76 zariadení s počtom miest 1 952. Informoval o tom rezort. Hovorkyňa Barbora Petrová zároveň poukázala na analýzu, ktorú vypracovali v súčinnosti s mimovládnymi organizáciami, ktoré sa ľuďom bez domova venujú. Vyplývajú z nej zaujímavé fakty. “Analýza dospela k záveru, že poskytnutie nájomného bývania s podporou je v niektorých situáciách lacnejšie ako poskytovanie služieb podľa súčasného nastavenia. Napríklad v prípade ľudí bez domova, ktorí sú opakovane odsudzovaní na výkon trestu ako páchatelia drobnej kriminality, môžu byť náklady na poskytnutie bývania (housing first) pre verejný rozpočet mesačne nižšie o 183 eur, ako keď osoba ostáva bez domova,” napísala Petrová. “Podobne, v prípade rodín alebo osamelých matiek bez domova, by zabezpečenie bývania mohlo byť lacnejšie mesačne o 588 eur, ako poskytovanie služieb pre rodičov bez domova a umiestňovanie ich detí do detských domovov. aj tieto zistenia budú zohľadňované pri príprave novej stratégie,” dodala.

Chýbajú najmä nájomné byty

Čo však na Slovensku chýba, je najmä dostupné nájomné bývanie. Pre ľudí, ktorých postretne nárazová zmena života – strata zamestania, odchod zo spoločnej domácnosti, úmrtie rodiny – je často bežný nájom nemysliteľný. “Riešením bezdomovectva je možnosť pre človeka / rodinu bez domova znovu získať stabilné cenovo dostupné bývanie, čo si vyžaduje spoluprácu viacerých ministerstiev, samospráv, mimovládnych organizácií. To znamená, že sú potrebné najmä mestské nájomné byty, ktorých výstavbu podporuje Ministerstvo dopravy a výstavby a ktorých je v SR v porovnaní s inými krajinami EÚ veľmi málo,” myslí si rezort práce.

Pomôcť sa dá aj vecným darom, napríklad oblečením. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hlavné mesto do riešenia problematiky tento rok investovalo rekordnú sumu – až 700-tisíc eur. Zároveň vraj pracujú na trvalejších riešeniach. “Aktuálne pripravujeme jeden konkrétny stavebný projekt, s troma mestskými časťami rokujeme o výbere viacerých vhodných priestorov pre vznik nocľahární a denných centier počas budúceho roka. Zároveň sme posledné mesiace pracovali na identifikácii vhodných mestských budov, v ktorých by táto forma pomoci pre ľudí bez domova mohla vzniknúť. Vznik nových zariadení tohto typu je osobnou prioritou splnomocnenca primátora pre ľudí bez domova a sociálne bývanie,” uviedol hovorca hlavného mesta.

Momentálne vraj pracujú na príprave prvých 11 bytov (byty, ktoré nebolo možné užívať a vyžadovali rekonštrukciu) na dostupné nájomné bývanie s podporou.  Dva byty majú byť krízové pre obete náhlych životných udalostí, šesť bytov bude vyčlenených pre ľudí na ceste z ulice s odbornou podporou, tri byty budú vyčlenené pre tri najohrozenejšie rodiny, ktoré sú v poradovníkoch viac ako 5 rokov.

Kde bývajú deti, ktoré vyrastali v domovoch?

Neziskové organizácie, pomáhajúce ľuďom bez domova, ale aj deťom z detských domovov, často poukazujú na fakt, že časť mladých dospelých končí na ulici. Častokrát totiž mladí ľudia, ktorí už musia z detských domovov odísť, nemajú kam ísť a v prípade núdze sa nemajú ani kam vrátiť.

V detských domovoch vyrastá okolo 4 700 detí, ktorých priemerný vek je deväť rokov. Vlani bolo približne 1 300 detí vyňatých z vlastnej rodiny, pričom dosahovali priemerný vek šesť rokov. „Podľa našich výskumov sa 35 percent rodičov nechcelo o deti postarať, 14 percent sa nemohlo o deti postarať, až 51 percent sa o svoje deti nevedelo postarať. Znepokojuje nás aj fakt, že narastá rezignácia rodičov, pri vynímaní detí z rodín protestuje len 22 percent rodičov. Napriek všetkému by sa viac ako 56 percent detí mohlo vrátiť do svojich vlastných rodín, ak by s ich rodinami niekto systematicky pracoval,“ povedal predseda Úsmevu ako dar Jozef Mikloško pre agentúru SITA vrámci nedávnej akcie, kde hovorili o potrebe pomoci mladým dospelým.

Steny v nocľahárni Depaul vymaľovali dobrovoľníci. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hoci ľudia z praxe hovoria jedno, čísla ukazujú druhé. “Čo sa počtu mladých ľudí po ukončení poskytovania starostlivosti a výchovy v Centrách pre deti a rodinu / detské domovy/ týka, tak v roku 2018 len 10  mladých ľudí bolo bezdomovcami.  Pre ilustráciu, brány detských domovov  v spomínanom roku opustilo 712 mladých dospelých ľudí,” tvrdí Petrová z ministerstva práce.

V každom prípade platí, že v uliciach sú stále tisíce ľudí rôzneho veku. Dôvody, prečo tak skončili, sú rôzne. Čas vianočných sviatkov je vhodný práve na pomoc tým, ktorí to potrebujú. Pracovníci s ľuďmi bez domova odporúčajú ľuďom, že ak chcú bezdomovcom pomôcť, nemajú im dávať peniaze na ulici. Podľa nich je lepšie prispieť niektorej organizácií finančne alebo vecne. Vaša pomoc tak bude mať väčší zmysel.

Mohlo by vás zaujímať: