Zahraničné

Na USA sa valí vlna kritiky. Číne sa nepáči zámer odstúpiť od zmluvy s Ruskom

Zdroj: TASR / AP

PEKING – Čína kritizovala v pondelok rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od dohody s Ruskom o raketách, ale tiež označenie Číny ako dôvodu pre takýto krok.

Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), podpísaná v roku 1987 Ronaldom Reaganom a Michailom Gorbačovom, je stále “veľmi dôležitá”, uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.

 “Táto zmluva hrá dôležitú úlohu pri upokojovaní medzinárodných vzťahov, pri napredovaní v procese jadrového odzbrojenia, a dokonca aj pri zachovávaní celosvetovej strategickej rovnováhy a stability,” spresnila podľa tlačovej agentúry DPA.

“Treba zdôrazniť, že je úplne nevhodné a chybné vťahovať čínsku stranu do veci odstúpenia od zmluvy,” dodala hovorkyňa.

Predstavitelia USA tvrdia, že zmluva obmedzuje kroky, ktoré Spojené štáty môžu urobiť v reakcii na odpálenie čínskych rakiet stredného doletu.

Dôležitá bilaterálna dohoda o obmedzení zbrojenia (INF), ktorú 8. decembra 1987 podpísali vtedajší líder Sovietskeho zväzu Gorbačov a americký prezident Reagan, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.

Zámer Spojených štátov odstúpiť od INF oznámil prezident USA Donald Trump v noci na nedeľu. Podľa Trumpa Moskva túto zmluvu porušuje.