Domáce Politika

Na Ústavnom súde SR stále chýba šesť sudcov. Na návrhy kandiátov zostávajú dva dni

Na Ústavný súd sa po „dohodách“ a hre politikov dostávajú zrejme aj takí kandidáti, ktorí nemajú celkom čistú minulosť. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Na návrhy kandidátov na post ústavných sudcov zostávajú dva dni, termín uplynie vo štvrtok 30. mája o 12:00. Predkladať mená uchádzačov môžu oprávnené inštitúcie či jednotlivci. Kandidáti musia so svojou nomináciou súhlasiť a všetkých čaká aj verejné vypočutie pred poslancami ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR. Parlament bude následne o kandidátoch, ktorí splnia zákonom stanovené podmienky, hlasovať na júnovej schôdzi. Podľa viacerých názorov ústavných právnikov treba nájsť ešte šesť kandidátov tak, aby mal prezident Andrej Kiska celkovo k dispozícii 18 mien.

 

Na Ústavnom súde SR v súčasnosti chýba ešte šesť sudcov z trinástich. Košická inštitúcia má tiež nového predsedu, ktorým sa stal advokát Ivan Fiačan. Jeho zástupcom je bývalý predseda Okresného súdu v Galante Ľuboš Szigeti. Národná rada SR počas tohto roka hľadala vhodných uchádzačov už trikrát, pričom poslanci dokázali zvoliť do súčasnosti iba 12 mien.

Postupom času klesá u kandidátov záujem o miesto na Ústavnom súde SR. Kým v prvej voľbe sa ich zúčastnilo až 40, v druhej iba 30 a v tretej 25. O najcennejší talár na košickom ústavnom súde sa uchádzali aj bývalí či súčasní politici.

Najväčšiu pozornosť pútal Fico

Najviac pozornosti pútal ešte v prvej voľbe na začiatku kalendárneho roka expremiér a v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD). Vo voľbe sa objavili aj obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner aj Monika Jankovská. O dôveru poslancov sa uchádzal aj ich kolega Peter Kresák či exšéf strany Sieť Radoslav Procházka. Štvrté kolo celého procesu prinesie aj novinku, keď kandidáti pred poslancov ústavnoprávneho výboru predstúpia aj v nedeľu 16. júna. Na svojom profile na sociálnej sieti Facebook to v pondelok uviedol poslanec NR SR a člen výboru Alojz Baránik (SaS).

Podľa platných pravidiel musia uchádzači splniť niekoľko zákonných predpokladov. Napríklad musia byť rešpektovanými osobnosťami z právnej obce, mať minimálne 40 rokov či absolvovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní. Na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia tiež absolvovať verejné vypočutie pred parlamentným ústavnoprávnym výborom, ktoré sa konalo už trikrát. Aj napriek tejto povinnosti má výbor iba poradnú funkciu, keď odobril aj kandidátov, ktorí sa na vypočúvaní nemohli zúčastniť pre práceneschopnosť či iné dôvody.