Zahraničné Politika Top

Na vesmírnej stanici ISS sú aj čierni pasažieri. Môžu byť nebezpeční

Na palube ISS sa nachádzajú rôzne mikroorganizmy. Niektoré môžu byť pre posádku nebepečné. Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Astronauti nie sú na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS sami. Na palube sú aj takmer neviditeľní cestovatelia, ktorí vôbec nemusia byť neškodní.

 

Ľudí, ktorí využívajú prepravný prostriedok bez zakúpeného cestovného lístka, nazývame čiernymi pasažiermi. A je jedno, či cestujú vlakom, autobusom alebo električkou. Lenže aj na vesmírnej stanici ISS sa nachádzajú pasažieri, ktorých tam nikto nepozýval. Sú to mikróby. Vedci prvýkrát kategorizovali baktérie a plesne, ktoré sídlia na povrchových plochách vo vnútri stanice.

Našli sa najmä mikroorganizmy, ktoré môžeme dať do spojitosti s človekom, informoval  vedecký tím v odbornom časopise “Microbiome”. Tieto výsledky sú dôležité pre budúce dlhodobé misie vo vesmíre, pri ktorých môžu choroboplodné zárodky predstavovať veľké nebezpečenstvo. Imunitný systém človeka sa totiž vo vesmíre mení a možnosti medicínskej pomoci sú obmedzené. 

Vzorky zobrali z ôsmich miest

ISS krúži okolo Zeme vo vzdialenosti 400 kilometrov od roku 2000. Pritom je stále obývaná a na jej palube sa vystriedalo už niekoľko posádok. Bolo to už viac ako 200 ľudí. Vedci pod vedením Checinsky Sielaffovej z Washington State University skúmali 24 vzoriek, ktoré odobrali počas 14 mesiacov rôzne posádky. Do hľadáčika výskumníkov sa dostalo osem miest na palube, medzi nimi napríklad jedálenský stôl, kabína na spanie, toaleta, steny a okná.

Počet a zloženie plesní bolo stabilné, počet baktérii sa však menil – pravdepodobne kvôli striedajúcim sa členom posádky. Či sú nájdené mikroorganizmy pre ľudí na vesmírnej stanici alebo pre samotnú ISS nebezpečné, je cieľom ďalšieho skúmania, vysvetlila Sielaffová. 

Vedci skúmali vzorky z viacerých miest z vnútra stanice. Ilustračné foto: pixabay

Aké mikróby sa našli?

Najpočetnejšími skupinami nájdených mikróbov boli stafylokoky (26 percent), enterobaktérie (23 percent) a skupiny bacillus (11 percent). Okrem iných sa našiel aj zlatý stafylokok, ktorý väčšinou neškodne žije na pokožke alebo slizniciach, ale môže spôsobiť aj nebezpečné infekcie. Na stanici objavili aj skupiny enterobaktérií, ktoré sa vyskytujú v ľudskom čreve a tiež môžu viesť k ochoreniam.

Na Zemi sa takéto baktérie často vyskytujú v telocvičniach, kanceláriách a nemocniciach. “Či tieto baktérie môžu spôsobiť astronautom ochorenie, zatiaľ nevieme. Záleží to na mnohých faktoroch – na zdravotnom stave každého astronauta a na tom, ako sa tieto organizmy vo vesmíre správajú.” 

Nie sú zatiaľ jasné ani možné vplyvy na ISS. Niektoré zo zistených mikroorganizmov prispievajú na Zemi k rozkladu materiálov, vysvetlila spoluautorka štúdie Camilla Urbaniaková.

Rezistentné baktérie

Vedci pod vedením Nitina Sitha z California Institute of Technology v Pasadene v predchádzajúcom výskume zistili na vesmírnej stanici kmene baktérií rezistentné proti mnohým antibiotikám. Vzorky odobrali na ISS v roku 2015, najmä na toalete, ale aj z miesta na cvičenie. Tím informoval, že niektoré podmienky vo vesmíre, ako beztiažový stav, môžu prispieť k vzniku rezistencie. Ani táto štúdia však neodhalila, aké konkrétne nebezpečenstvo môžu nájdené patogény znamenať.

Na zabezpečenie zdravia astronautov a funkčnosti ISS je potrebný ďalší výskum, uviedol Kasthuri Venkateswaran z americkej vesmírnej agentúry NASA. “Vzhľadom na možné budúce dlhodobé misie je dôležité identifikovať typy mikroorganizmov, ktoré sa môžu nahromadiť v neobvyklých, uzavretých prostrediach vesmírnych letov,” uviedol vedec, ktorý sa takisto podieľal na aktuálnej analýze.

Galéria
Na povrchových plochách vo vnútri vesmírnej stanice ISS našli vedci mikróby. Ilustračné foto: pixabay
Na povrchových plochách vo vnútri vesmírnej stanice ISS našli vedci mikróby. Ilustračné foto: pixabay
Na povrchových plochách vo vnútri vesmírnej stanice ISS našli vedci mikróby. Ilustračné foto: pixabay
Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke z 24. apríla 2015 spálňa amerického astronauta Scotta Kellyho na Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Fotografiu vyhotovil americký astronaut Scott Kelly. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next