Zahraničné Spoločnosť Top

Amazonský prales je v skutočnosti nehorľavý. Ako je teda možné, že horí?

Požiare v dažďovom pralese sú horšie ako v predošlých rokoch. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – V amazonskom dažďovom pralese zúria najhoršie požiare za posledné roky. Podľa brazílskej vesmírnej agentúry INPE sa od januára zvýšil počet požiarov a vypaľovaní lesa v porovnaní s predošlým rokom o 78 percent. Dokopy tak v pralese zúri okolo 80-tisíc požiarov.

 

Cieľom odlesňovania je získanie nových pastvín a ornej pôdy. Kvôli tomu sa najprv zotnú stromy. “Farmári potom založia oheň, aby odstránili drevný odpad, krovie a zostávajúcu vegetáciu,” vysvetlil ekológ Jeffrey Chambers z Lawrence Berkeley National Laboratory v Kalifornii. “Takto sa zbavíte nežiaducich vedľajších produktov,uviedol. Chambers  skúma tropický prales už roky.

Ako ďalej uviedol vedec, v minulosti táto metóda farmárom fungovala. “Bolo to však iba preto, že tieto ohraničené požiare nevnikali hlboko do lesa,” vysvetlil Chambers. “Dažďový prales totiž v skutočnosti nie je horľavý,” dodal s tým, že je to preto, že je príliš vlhký.

Lenže v súčasnosti vládne veľké sucho, výdatné zrážky sa očakávajú až v októbri so začiatkom obdobia dažďov. Keďže plochy, na ktorých zúria požiare, sú veľmi rozsiahle, nie je v silách hasičov dostať ich pod kontrolu. V krátkom čase tak vznikajú na dažďovom pralese dlhodobé škody.

Požiar amazonského dažďového pralesa. Zdroj: SITA/AP

Prečo sú škody také ničivé

Keď sa plamene dostanú do hustého lesa, zostáva oheň v spodnej oblasti, nedostane sa teda do korún stromov, ktoré môžu byť vo výške až 30 metrov. Dôsledok je ale aj tak ničivý, pretože najmä spodné časti kmeňov sú poškodené.

Odborník na správu lesov, požiarov a voľne žijúcich živočíchov Alexander Held z European Forest Institute vysvetlil, že “ekosystém (v dažďovom pralese, pozn. red.) za normálnych okolností nepozná oheň, preto sú aj ´neškodné´ ohne s niekoľko centimetrovými plamienkami pre systém často katastrofálne. Dažďový prales sa stáva horľavým iba otvorením dažďového pralesa človekom.”

Požiare, ktoré tam momentálne vidíme, sa preto veľmi líšia od tých, ktoré poznáme z USA alebo z Európy. “Tam sú lesy také suché, že stačí malá iskra a spustí sa peklo,” citujú nemecké médiá experta.

Príčinou tak veľkého počtu ohnísk požiarov v amazonskom pralese je podľa Helda tohtoročný masívny nárast klčovania.

Galéria
Požiare sú katastrofou pre amazonský tropický prales. Zdroj: SITA/AP
Oheň zanechal v pralese spúšť. Zdroj: SITA/AP
Požiar amazonského dažďového pralesa. Zdroj: SITA/AP
Na snímke horiace pole farmy v brazílskej obci Nova Santa Helena. Zdroj: TASR/AP
Hasiť pomáha aj špeciálne lietadlo Boeing 747 Jumbo zapožičané od USA. Zdroj: Facebook
Satelitná snímka zachytávajúca rozsah katastrofy. Zdroj: NASA
Satelitná snímka zachytávajúca rozsah katastrofy. Zdroj: NASA
Na satelitnej snímke NASA z 13. augusta 2019 je niekoľko lesných požiarov v amazonskom pralese. Zdroj: TAR/AP
Oheň zanechal v pralese spúšť. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next