Spoločnosť Zahraničné Top

VIDEO Hubblov teleskop zachytil úžasné divadlo. Objavil magickú vesmírnu tvár

Ilustračné foto: pixabay

MNÍCHOV – Hubblov teleskop zachytil neobvyklú kolíziu dvoch galaxií. Obe vytvorili obraz, ktorý vzdialene pripomína ľudskú tvár so žiarivými očami.

 

Zo záberov Hubblovho vesmírneho teleskopu je zrejmé, že sa 704 miliónov svetelných rokov od našej Mliečnej cesty zrazili dve galaxie. Centrálne regióny oboch kolidujúcich galaxií vytvorili obidve oči a celá formácia sa podobá na ľudskú tvár. Informovalo o tom tesne pred Halloweenom európske Hubblovo informačné centrum v Mníchove.

Konštelácia s katalógovým číslom AM 2026-424 ukazuje, že obidve galaxie sú približne rovnako veľké. Podľa vedcov je to neobvyklé, pretože väčšinou väčšie galaxie “zhltnú” tie menšie. Kvôli čelnej zrážke boli kotúče oboch galaxií vytiahnuté do priestoru. Popri tom vznikla prudká vlna formovania hviezd. Prstenec s mladšími hviezdami žiari namodro a vytvára tak nos a ústa a okraj galaktickej tváre.

Zrážka galaxií vytvorila vesmírnu tvár. Zdroj: spacetelescope.org

Krátky úkaz

Z galaktického hľadiska ide o krátko trvajúci úkaz, ktorý bude v takejto podobe viditeľný “len” asi 100 miliónov rokov. O jednu až dve miliardy rokov obe galaxie splynú tak dokonale, že nebude možné poznať, aká bola ich minulosť. Obrázok je výsledkom pozorovania Hubblovho teleskopu, ktorý identifikoval prioritné ciele pozorovania pre svojho nástupcu – vesmírny teleskop James Webb. Ten má byť umiestnený na obežnú dráhu Zeme v roku 2021.

Cesta k 704 miliónov svetelných rokov vzdialených galaxií. Zdroj: ESA/NASA/YouTube