Spoločnosť Zahraničné Top

VIDEO Takúto planétu vedci ešte nevideli. Pozrite sa, čím je zvláštna

Naša slnečná sústava. Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Astronómovia objavili veľmi neobvyklú planétu. Nachádza sa v slnečnej sústave vzdialenej od nás približne 102 svetelných rokov. Nebeské teleso s katalógovým označením HR 5183 b má trojnásobnú hmotnosť Jupitera. Vedci z California Institute of Technology (Caltech) v Pasadene vysvetlili, v čom je jedinečná. Doteraz u žiadnej planéty takýto fenomén nepozorovali.

 

Americkí astronómovia objavili neobvyklú planétu. Zvláštne na nej je, že okolo materskej hviezdy obieha po dráhe v tvare vajca. “Táto planéta je iná ako všetky planéty našej slnečnej sústavy a tiež iná, ako všetky ďalšie exoplanéty, ktoré sme doteraz pozorovali,” cituje stránka elitnej univerzity slová doktorandky z CALTEC-u Sarah Bluntovej.

HR 5183 b je naozaj zvláštna a trochu iná práve vďaka naozaj neobvyklej obežnej dráhe, doplnila vedkyňa. Naznačuje to, že sa formovala neobvyklým spôsobom.

Jeden obeh okolo slnka trvá 77 rokov

Keby sme obežnú dráhu planéty HR 5183 b umiestnili nad planéty našej slnečnej sústavy (ako to vidieť na priloženom videu), tak by bola v najbližšom bode svojej vajcovitej 77-ročnej dráhy od Slnka ďaleko ako Jupiter. Naopak, v najvzdialenejšom bode by sa nachádzala ďaleko ako Neptún.

“Táto novoobjavená planéta je ďalším príkladom systému, ktorý nie je rovnaký, ako ten náš, ale vykazuje neobvyklé vlastnosti, vďaka ktorým je náš vesmír taký rozmanitý,” zhrnul objav astronóm z CALTECH-u Andrew W. Howard na webovej stránke univerzity.

Ilustračná fotografia: pixabay