Domáce Politika Top

NA VLASTNÉ OČI Kotlebovci na Kysuciach bodovali. Prázdnymi sľubmi a nenávisťou

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Transparenty, hlasný pokrik, davy ľudí. Už niekoľko týždňov sa po celom Slovensku konajú mítingy ĽSNS. Na námestiach však nie sú sami – sú tam s nimi aj ľudia, ktorí proti nim protestujú. O čom hovoria kotlebovci a ako sa správajú protestujúci? Redaktorka Glob. sk minulý týždeň na jednom z takýchto stretnutí bola. 

 

Slnko pomaly zapadalo za obzor a do centra mesta v srdci Kysúc prúdili davy ľudí. Mladé rodiny s deťmi, ale aj dôchodcovia sa v skupinkách i osamote hrnuli na Námestie slobody. Dôvodom nebol koncert ani iná kultúrna udalosť či piatkové posedenie s priateľmi. Do mesta zavítali čelní predstavitelia ĽSNS a ľudia sa chystali podporiť ich, alebo protestovať proti nim.

Väčšie predvolebné mítingy sú tu skôr výnimkou ako pravidlom. Väčšina politikov sa tu ukáže len pred voľbami, rozdajú letáčiky, pohovoria si s niekoľkými občanmi a idú zas ďalej. Tam, kde si presviedčanie voličov vyžaduje menej námahy. Hoci sa množstvo politikov chváli svojimi koreňmi aj v tomto regióne, málokto usporiadala väčšie stretnutie s voličmi. Smerácke MDŽ či kotlebovské mítingy tak majú zaručené, že o nich bude hovoriť celé mesto. Ľudia aj tentokrát skutočne prišli zblízka aj z ďaleka. V okolí centra mesta bolo vidieť nielen miestne ŠPZ ale aj tie zo Žiliny či z Čadce.

Kysuce sú veľmi špecifickou oblasťou. Rázni ľudia majú radi, keď k nim politici hovoria priamo a ponúkajú im jednoznačné riešenia. Zároveň majú radi, keď ľudia prídu priamo k ich dverám či do ich mesta. Internetové reklamy a billboardy sú pre miestnych väčšinou len zbytočnou otravou. Roky tu bodoval Smer, SNS a teraz tu úspech žne aj Kotleba. Na druhej strane tu však žije množstvo ľudí, ktorí meno Mariana Kotlebu nemôžu ani počuť. Nie je preto výnimkou, že pri večernom posedení v miestnych pohostinstvách po miestnosti znejú hlasné hádky o tom, kto má pravdu.

Zdroj: NovinyKNM / Miroslav Janouš

Na námestí, kde pred rokmi niekdajší šéf SNS Ján Slota sľuboval, že “sadneme do tankoch a zrovnáme Budapešť so zemou”, sa pred štvrtou zhromaždili stovky ľudí. Museli by sme ísť veľmi ďaleko do minulosti, ak by sme si chceli spomenúť, kedy sa to stalo naposledy. Kotlebovské dodávky už niekoľko dní jazdili po meste a zvolávali ľudí na stretnutie. Iní chodili zvolávať aj pešo – oslovovali náhodných ľudí na ulici a pýtali sa, či aj oni prídu pozrieť Mariana Kotlebu. Deň pred zhromaždením za ich dodávkou jazdilo aj ďalšie auto, kde zas sedel neúspešný kandidát na primátora mesta, ktorý to tentokrát skúša vo voľbách do NRSR. Ten sa snažil ľudí presvedčiť, aby Kotlebu podporiť nešli. Video si na internete našlo kritikov aj podporovateľov a zariadilo, že aj tí, ktorí o zhromaždení ĽSNS dovtedy nevedeli, sa o ňom dozvedeli.

Na námestí sa tak stretli dva tábory. Pred bielymi dodávkami so zeleným znakom ĽSNS stál dav ľudí, ktorý s potleskom vítali kotlebovcov. Prišli špičky strany – k ľuďom sa prihováral Milan Mazurek, Štefan Kuffa, ale aj predseda strany Marian Kotleba. V dave boli ľudia všetkých vekových skupín. Našli sa dôchodcovia, ale aj mladí oteckovia s deťmi na ramenách. Podporovateľov Kotlebu oddeľovala od ich kritikov asi dvadsiatka policajtov aj so služobnými psami. Tvárami boli otočení k davu ľudí, ktorí kotlebovcov vítali pokrikmi “fašisti” alebo “kresťanstvo je láska”. Kotlebovci začali zhurta. Po zaspievaní našej hymny sa pred dav postavil Štefan Kuffa, ktorého strana KDŽP sa v týchto voľbách pridala ku kotlebovcom. “My tu zabíjame vlastné deti a nahrádzame ich deťmi migrantov,” kričal z pódia muž, ktorý sa vraj spojenectvom s ĽSNS snaží ochrániť naše tradície a kresťanstvo.