Domáce Koronavírus Top

NA VLASTNÉ OČI Rúška zadarmo aj obavy z najhoršieho. Na Kysuciach koronavírus zastavil čas

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Ťažké chvíle pomáhajú odhaliť to najlepšie, ale aj to najhoršie v nás. Inak to nie je ani dnes, keď je všadeprítomná nová choroba – koronavírus. Pandémia desivej infekcie sa dostala do rozhovorov bežných ľudí, hovoria o nej deti i tí najstarší. Niektorí sa snažia situáciu si nepripúšťať, iným je v očiach vidieť strach. 

 

Mesto v srdci Kysúc počas posledných dní zíva prázdnotou. Nebolo to tak vždy. Ešte pred niekoľkými dňami boli napriek výzvam premiéra plné detské ihriská ale aj námestie. O niekoľko dní neskôr je však situácia dramaticky iná – davy ľudí vidieť len v obchodoch alebo pred lekárňami.

Kysučania veľmi rýchlo vyriešili aj situáciu s rúškami. Keď sa nedali kúpiť v lekárňach, začali si ich ľudia šiť doma. Zapojili sa aj krajčírstva, ktoré predávajú znovu použiteľné rúška za veľmi priateľské ceny. Našli sa aj ženy, ktoré ušité rúška darujú tým najzraniteľnejším. Ľudia si v miestnych skupinách na sociálnych sieťach v prípade potreby radia. Dokonca sa našli takí, ktorí sú ochotní osamelým starším ľuďom zájsť na nákup a doniesť im ho domov. Dobrovoľníkov už podporilo aj vedenie mesta.

Zatvorené sú takmer všetky prevádzky. “Život sa tu úplne zastavil, ale ľudia aspoň spomalia, nebudú sa tak veľmi naháňať,” rozprávala staršia pani svojej priateľke pri večernej prechádzke mestom. Má pravdu – mesto je prázdne, ľudia sedia doma so svojimi rodinami alebo trávia čas na záhrade jarnými prácami. Aspoň slnečné počasie vyhnalo z hláv ľudí pochmúrnu náladu.

Zdroj: pixabay.com

Ako to už v podobných situáciách býva, mestom sa šíria najrôznejšie klebety. Niektorí ľudia opakujú hoaxy, ktoré si prečítali na internete. V rade pred lekárňou sa tak môžete dozvedieť, že koronavírus na nás poslali Američania, aby mohli rozpútať vojnu. Hovorí sa ale aj o niekoľkých miestnych ľuďoch, ktorí sa vraj vrátili z lyžovačky z Talianska a nedodržiavajú karanténu. Nikto však nechce byť “bonzák” a tak je otázne, či o nich vedia tí najpovolanejší.

V rozhovoroch ľudí však rezonuje téma – čo bude s fabrikou Schaeffler Kysuce? V tejto firme pracuje niekoľko tisíc ľudí z celého regiónu. Zatiaľ čo malé podniky museli svoje prevádzky zavrieť, veľké výrobné firmy veselo vyrábajú ďalej. “Je to hlúposť. Zakázali všetko, aby sa ľudia nezdružovali, tam je na každej smene 500 ľudí a nikomu to nevadí,” hovorí pracovník spomínanej firmy. Podľa neho firma síce dala zamestnancom podpísať “nejaké papiere”, v realite však opatrenia proti koronavírusu krívajú.

Firma však vraví, že robí maximum. “Schaeffler Group sa rozhodla globálne prijať preventívne opatrenia už pred niekoľkými týždňami. Zamestnanci spoločnosti Schaeffler na celom svete dostávali inštrukcie o tom, ako sa vyhnúť možnej infekcii a na aké príznaky si treba dávať pozor. Preventívne opatrenia, samozrejme, podnikli aj slovenské závody Schaeffler. Bol prijatý celý balík kontrolných a preventívnych opatrení, o ktorom sú zamestnanci pravidelne informovaní. Na dennej báze monitorujeme situáciu, dôraz je kladený na ochranu zdravia našich zamestnancov a samozrejme podľa aktuálneho vývoja zavádzame ďalšie opatrenia,” reagovala firma na otázky Glob.sk. Za akých okolností by zvažovali zastavenie výroby, sme sa nedozvedeli.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Hoci Schaeffler hovorí o množstve preventívnych opatrení, realita je iná. Podľa informácií Glob.sk sa rúška vo firme nosia len od pondelka, aj to nie všade. Zároveň sa v rovnaký deň mala pri vchode merať teplota. Podľa viacerých pracovníkov, ktorých sme oslovili, sa tak však na pondelkovej rannej smene nestalo. Na druhej strane však už niekoľko ľudí z fabriky poslali domov hneď, ako sa u nich prejavili akékoľvek príznaky nádchy či chrípky.

Zmeny nastali aj vo firemnej jedálni. Stoly, ktoré boli v minulosti spojené, sú dnes oddelené tak, aby bol medzi ľuďmi väčší odstup. V rade na obed však stoja ľudia tesne za sebou, mnohí bez rúšok. Rúška podľa svedkov nepoužívajú ani niektoré pracovníčky, ktoré obed vydávajú. “Dokedy tam budeme? Aj my máme rodiny, ide im len o peniaze,” hovorí nahnevaná žena. Podľa nej by mala firma zastaviť výrobu, kým niekto nezodpovedný nenakazí celú smenu.

Krízová situácia však ukázala aj odvrátenú stranu obyvateľov. Niektorým sa nepozdáva nosenie rúšok a fakt, že obchody ich požadujú. Podráždení sú aj obvodní lekári, ktorí majú denne plné čakárne a telefóny vyzváňajúce takmer nonstop. Nájdu sa obyvatelia, ktorým sa nepáči, že sa život v meste zastavil. Sú nešťastní, že si nemajú kam ísť sadnúť na kávu, že sú pri lekárňach rady a že nemôžu vycestovať za hranice.

Každý večer o siedmej sa však prázdnym mestom ozve zvuk, ktorý do negatívnych časov prinesie trochu lásky. Aj kysučania sa zapojili do krásnej akcie, pri ktorej z balkóna vďační občania tlieskajú zdravotníkom a iným ľuďom, ktorí v pohnutých časoch stoja v prvej línii. Prázdnym mestom sa vtedy šíri pozitívna energia, ktorá vlieva do ľudí pocit, že bude lepšie.

Mohlo by vás zaujímať: