Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

NA VLASTNEJ KOŽI Za občiansky po exspirácií by ste pokutu dostať nemali. Prax je iná

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Občiansky preukaz je mimoriadne dôležitý dokument. Preukazujeme sa ním policajtom, predkladáme ho na pošte, uvádzame ho do pracovnoprávnej zmluvy, potrebujeme ho pri voľbách… A minimálne každých 10 rokov by sme si ho mali vymeniť. Súčasná pandémia koronavírusu však ovplyvnila aj ich “existenciu”. Podľa aktuálnych zákonov sa platnosť končiacich občianskych preukazov automaticky predlžuje. Polícia v tejto súvislosti upozorňuje, že za exspiráciu dokladu v čase núdzového stavu nehrozia žiadne sankcie. Aká je však prax?

 

Koronakríza ovplyvnila mnohé oblasti, dokonca aj vydávanie preukazov. Tí, ktorí noví “občiansky” potrebujú, si ho môžu bez problémov vybaviť. Musia však myslieť na to, že oddelenia dokladov majú skrátenú dobu, a to od 8. hodiny ráno do 14. hodiny popoludnia. “Tie vybavujú všetky úkony s výnimkou nahrávania certifikátov pre elektronický podpis na občianske preukazy, keďže na tento účel je zriadená e-služba. Vyhotovené občianske preukazy sa budú doručovať na adresu žiadateľa, len výnimočne a v odôvodnených prípadoch na oddelenie dokladov,” uvádza sa na stránke ministerstva vnútra, pod ktoré polícia spadá. Dotyčný si tak poň nepríde na políciu, ale mu bude doručený priamo domov. Pri návšteve okresných riaditeľstiev treba však myslieť na to, že pri vstupe a pobyte v interiéroch a uzatvorených priestoroch je potrebné mať na tvári respirátor FFP2. Dobrou správou je, že v súčasnosti sa vzhľadom na pandemickú situáciu neplatí poplatok vo výške troch eur za doručenie dokladu na adresu.

To, aby ste si hneď išli vybaviť nový preukaz, však aktuálne nie je nevyhnutné. Podľa súčasne platných pravidiel sa vzhľadom na mimoriadnu situáciu automaticky predlžuje platnosť dokladov. “NR SR schválila zákon č. 73/2020 o niektorých opatreniach v pôsobnosti MV SR v súvislosti s ochorením COVID-19, v zmysle ktorého sa platnosť občianskeho preukazu, ktorá uplynie počas krízovej situácie od 1. júla 2020 do odvolania krízovej situácie, predlžuje až do uplynutia štyroch mesiacov od jej odvolania. Krízová situácia ešte neskončila,” informovala hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová. Podľa jej slov  tak platia aj tie, ktoré už stratili platnosť, no občanom za túto skutočnosť nehrozí sankcia. Prax je však často iná.

 

Zdroj: portal.minv.sk

Veľkonočná kontrola

Počas Veľkonočného pondelka nás pri prechádzaní z okresu do okresu zastavila hliadka v zložení policajt a vojak. Vypýtali si občiansky a vodičský preukaz, ale aj doklady od auta, ktoré išli skontrolovať do svojho vozidla. Po asi piatich minútach sa policajt vrátil a povedal, že za občiansky po platnosti by nám mal dať pokutu a zabaviť ho, ale, ako dodal, nemá tu na to potrebné tlačivo. Muža zákona nepresvedčilo ani vysvetlenie aktuálnych pravidiel, podľa ktorých sa platnosť preukazov automaticky predlžuje a nehrozí za to sankcia. Diskusiu ukončil tým, že nám odporúča, aby sme si vec vyriešili čím skôr.

To, že sme pravdu mali my, potvrdila aj hovorkyňa policajtov. “Z aktuálnych pravidiel, podľa ktorých krízová situácia ešte neskončila, vyplýva, že váš občiansky preukaz sa naďalej považuje za platný.” 

Ako to funguje za normálnych okolností?

Za normálnych okolností je potrebné, aby občan, ktorému exspiroval preukaz, požiadal o nový do 30 dní. V opačnom prípade sa dopustí priestupku, pričom mu zaň možno uložiť pokutu do výšky 150 eur a v blokovom konaní do 50 eur.

Čo sa týka správnych poplatkov, tak za vydanie nového preukazu z dôvodu, že pôvodnému končí platnosť, sa neplatí. V prípade, ak chce občan požiadať o zmenu údajov, platí sa 4,50 eura a v prípade jeho straty 16,50 eura. Tí, ktorí potrebujú vydať doklad expresne, ho môžu mať do dvoch dní, ale za poplatok 20 eur, do ktorého sa započítava aj základný poplatok 4,50 eura. Za normálnych okolností sa platí aj poplatok za doručenie preukazu na adresu v hodnote tri eurá. Pre krízovú situáciu ho však aktuálne nemusia občania platiť.

Mohlo by vás zaujímať