Regióny Prešov Košice Poprad

Na východe Slovenska naďalej pretrvávajú výstrahy pred povodňami. Pod Tatrami sa vylial Hornád

Rieka Hornád. Zdroj: FB / Infokanál občanov a mesta Spišské Vlachy

KOŠICE/POPRAD – Za posledných 24 hodín boli na celom území východného Slovenska zaznamenali výdatné zrážky, v stanici Vernár namerali do 43,7 mm zrážok. Naďalej sú platné hydrologické výstrahy 2. stupňa na povodeň z trvalého dažďa pre okres Gelnica a 1. stupňa pre okresy Košice, Košice okolie a Spišská Nová Ves. Agentúru SITA o tom informovala Martina Holubecká z odboru Hydrologického monitorovania SHMÚ. Naopak, v podtatranskej obci Hranovnica v Popradskom okrese sa po intenzívnych dažďoch vyliala rieka Hornád, a to v lokalite pod Dubinou.

 

„V dôsledku výdatných zrážok aktuálne pozorujeme na Hnilci už ustálenosť pri vysokom vodnom stave a na ostatných tokoch východného Slovenska ustálenosť až mierny pokles vodných hladín. Na dolnom Hornáde je hladina ovplyvnená aj manipuláciami na vodnom diele (VD) Ružín,“ uviedla Holubecká.

Ako ďalej dodala, momentálne je vo vodomerných staniciach Stratená a Švedlár na toku Hnilec 2. stupeň povodňovej aktivity. Prvé stupne povodňovej aktivity sú na toku Hornád v staniciach Hranovnica, Hrabušice, Spišská Nová Ves, Spišské Vlachy, Margecany, Kysak, Košice, Ždaňa a na toku Hnilec v stanici Jaklovce.

„Vzhľadom na predpokladanú meteorologickú a hydrologickú situáciu očakávame na tokoch východného Slovenska ustálenosť až mierny pokles vodných hladín. Na dolnom Hornáde bude vodná hladina ovplyvnená manipuláciou na VD Ružín,“ dodala Holubecká.

Vyliaty Hornád

V podtatranskej obci Hranovnica v Popradskom okrese sa po intenzívnych dažďoch vyliala rieka Hornád, a to v lokalite pod Dubinou. Starosta obce Vladimír Horváth preto v obci ešte v stredu vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity. Voda, ktorá sa vyliala z koryta rieky tam ohrozovala najprv tamojší priemyselný areál, neskôr začala prenikať aj do dvorov rodinných domov a zaliala aj časť príjazdovej cesty. „Dnes sa situácia zlepšila, ale zatiaľ máme stále vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Dokončujeme tam potrebné práce, ktoré majú zabrániť opakovaniu situácie,“ povedal pre agentúru SITA prednosta obecného úradu Lukáš Antoni s tým, že miestne komunikácie v lokalite pod Dubinou sú už plne prejazdné.

Obec v stredu so súhlasom Slovenského vodohospodárskeho podniku začala s navyšovaním a spevňovaním brehu Hornádu. „Časť brehu bola spevnená násypom lomového kameňa, v úseku pri rodinných domoch sme použili vrecia s pieskom. Práce pokračovali až do večerných hodín,“ informoval zástupca starostu obce Martin Valluš. Okrem zamestnancov obce sa do prác zapojili aj dobrovoľní hasiči. Dnes budú s protipovodňovými opatreniami pokračovať.