Domáce Spoločnosť Top

Na východe Slovenska sa objavilo tornádo. Klimatológ vysvetľuje, či sa ich máme obávať aj v budúcnosti

Ilustračná foto- Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Na východe Slovenska sa v posledných dňoch dejú zaujímavé veci. V jeden deň bola na krajnom východe krajiny spozorovaná tropická noc v októbri, ďalší deň sa na Gemeri vyskytlo tornádo. Extrémy počasia však robia ľuďom na tvári vrásky. Budú tornáda bežné aj na Slovensku? A na aké extrémne výkyvy počasia sa musíme pripraviť? Klimatológ zrejme nemá pre ľudí dobré správy. 

 

Búrky a supercelárne mračná spôsobili posledné dni viaceré nepríjemnosti. Na Gemeri, konkrétne v Gemerskej Vsi, však boli ľudia pri jednej takejto búrke svedkom tornáda. To sa vyskytlo popoludní krátko po 16. hodine a spôsobilo škody na viacerých domoch. “Cez obec Gemerská Ves  prešlo tzv. hákovité echo supercely postupujúcej ďalej na severovýchod. Práve na jeho okraji je výskyt tornád v rámci superciel najpravdepodobnejší. Tornádo v obci spôsobilo škody predovšetkým na strechách, ako aj ďalšom majetku,” vysvetľuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Supercely sú búrky, ktoré rotujú a sprevádza ich divoké počasie, napríklad aj tornáda, či krúpy. Klimatológ Pavel Matejovič dodáva, že tornádo, ktoré sa na východe vyskytlo, bolo výnimočné tým, že sa vytvorilo počas chladného mesiaca, ktorým október bezpochyby je.

 

Tornádo vzniklo v supercelárnej búrke. Zdroj: wikipedia.org

Od posledného zaznamenaného tornáda na našom území podľa meteorológov ubehli bez dvoch dní dva roky. Avšak s tým rozdielom, že to v roku 2018 sme mohli pozorovať Lekárovciach v okrese Sobrance. Podľa Matejoviča však nejde  v strednej Európe o tak výnimočný jav. “Takmer každý rok sa tu spozoruje nejaké tornádo. Tornád sa však s veľkou pravdepodobnosťou vyskytuje ešte viac, ako sú reálne pozorované, môže to byť napríklad aj v noci. Aj v dávnejšej  minulosti sa na našom území vyskytovali tornáda, o čom sa píše v rôznych kronikách,” konštatuje.

 

Dva zaujímavé javy za dva dni

Poukázal tiež na ďalší zaujímavý jav, ktorý síce s tornádom na Gemeri nemá žiadny súvis, môže však vysvetliť, prečo vzniklo. “Zaujímavé je, že len deň predtým (4. októbra) pozorovali v Orechovej, teda tiež na východe Slovenska, tropickú noc, keď minimálna teplota v noci neklesla pod 20 °C. Bol to zároveň najneskorší dátum výskytu tropickej noci na našom území. Poukazuje to na fakt,, že vo vzduchu bolo veľa tepla a vodnej pary, čo vytvorilo podmienky na vznik silných búrok, počas ktorých sa môže tornádo vyskytnúť. V dôsledku všeobecného rastu teploty vzduchu totiž všetky atmosférické procesy naberajú na dynamike,” vysvetľuje.

Sprvu bolo možné vidieť iba trombu, čo je vlastne tornádo, ktoré sa nedotkne zeme. Následne už bolo vidieť iba veterný vír. Vývoj tornáda je možne vidieť na nižšie priložených videách:

A čo budúcnosť? Máme sa obávať viac extrémov v počasí či tornád? Na to má Pavel Matejovič jasnú odpoveď. “V budúcnosti je pravdepodobné, že aj v chladnom polroku sa budeme čoraz častejšie stretávať s javmi, ktoré sa v minulosti vyskytovali výhradne v teplom polroku (máj-september). Týka sa to nielen výskytu tornád, ale aj tropických nocí, veľkých krúp či prívalových dažďov. Tornáda však napriek tomu bežnou súčasťou búrok nebudú, len ich celkový počet sa bude pravdepodobne zvyšovať. Týka sa to nakoniec všetkých extrémnych prejavov počasia,” uzavrel.