Spoločnosť Zahraničné

Na základe nového videa preveria zásah polície voči Afroameričanovi v Tacome

V novom videu z bezpečnostnej kamery umiestnenej na ulici v meste Tacoma, kde došlo k zadržaniu 33-ročného Manuela Ellisa, je podľa právnika pozostalých Jamesa Biblea počuť, ako Ellis pri zatýkaní opakovane hovorí: "Nemôžem dýchať". Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – V americkom štáte Washington na základe nového videa opäť preveria marcový policajný zásah voči Afroameričanovi, ktorý po svojom zadržaní zomrel vo väzbe. Oznámil to v stredu washingtonský guvernér Jay Inslee, informoval rakúsky telerozhlas ORF.

 

V novom videu z bezpečnostnej kamery umiestnenej na ulici v meste Tacoma, kde došlo k zadržaniu 33-ročného Manuela Ellisa, je podľa právnika pozostalých Jamesa Biblea počuť, ako Ellis pri zatýkaní opakovane hovorí: “Nemôžem dýchať”.

Rovnakými slovami sa bránil Afroameričan George Floyd, ktorý zomrel 25. mája pri zatýkaní belošským policajtom v meste Minneapolis v štáte Minnesota. Jeho smrť spustila vlnu protestov proti rasizmu a policajnému násiliu v Spojených štátoch i v zahraničí.

Guvernér Inslee na základe nového videa rozhodol, že vyšetrovanie tohto prípadu už nebude viesť polícia a prokuratúra okresu Pierce, kde Tacoma leží. Ide totiž podľa neho o konflikt záujmov. Doterajšie vyšetrovanie sa preto zastaví a začne sa úplne nové, ktoré povedú iné zložky.

Vyšetrovatelia mali doteraz k dispozícii video nakrútené okoloidúcim, zachytávajúce časť Ellisovho zatýkania. Nové takmer deväťminútové video ukazuje, že Ellis sa nesprával agresívne a policajtov oslovoval “pane”.

Štyroch zasahujúcich policajtov dočasne prepustili zo služby. Ako uviedli, muža zadržali po tom, ako sa pokúsil vniknúť do cudzieho vozidla a nastúpiť doň. Keďže podľa nich kládol odpor, použili pri zatýkaní silu.