Nad Kočnerom sa zmráka. Nepomohol mu ani exposlanec Smeru

BRATISLAVA – Nič mu nevychádza. Marian Kočner sa už dva mesiace pokúša dostať spoza mreží, no neúspešne. Podnikateľ sa spoliehal na to, že von mu pomôže Ústavný súd. Ani ten sa však na jeho stranu nepostavil.

Podnikateľ sedí v cele v Justičnom paláci v Bratislave od 28.júna tohto roka. Poslal ho tam Najvyšší súd na návrh prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu. Prvýkrát sa Kočner na slobodu snažil dostať už mesiac po vzatí do vyšetrovacej väzby. O žiadosti rozhodoval Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Obhajcovia žiadali pre svojho klienta prepustenie z väzby a alternatívnu náhradu väzby miernejším trestom – monitorovanie elektronickým náramkom. Súd mu však nevyhovel a jeho žiadosť zamietol.

Na Najvyšší súd okamžite putovalo odvolanie. Obhajcovia stavili na znalecký posudok zo zahraničia, ktorý mal podľa nich potvrdiť pravosť zmeniek. Senát Najvyššieho súdu však nepresvedčili a koncom augusta padlo rozhodnutie, že Kočner ostáva vo väzbe.

Vzatie do väzby napadli podnikateľovi právnici ešte v júli aj na Ústavnom súde. V ústavnej sťažnost iriešili podľa informácií glob.sk viacero vecí. Okrem iného trvajú na tom, že vzatie Mariana Kočnera do cely policajného zaistenia v júni tohto roka, bolo nezákonné. Podľa obhajcov poučenie, s ktorým policajti za Kočnerom prišli, nespĺňalo zákonné náležitosti.

Zdá sa, že svojimi argumentami nepresvedčili ani ústavných sudcov. Tí o Kočnerovej sťažnosti rozhodovali včera 11.septembra na neverejnom zasadnutí senátu. “Sťažnosť uznesením odmietol ako zjavne neopodstatnenú,”potvrdila Ivana Vilinská z tlačového odboru Ústavného súdu. Detailné odôvodnenie rozhodnutia bude podľa Vilinskej prístupné v písomnom vyhotovení predmetného rozhodnutia, ktoré bude zverejnené na webovom sídle súdu po nadobudnutí právoplatnosti.

O Kočnerovej budúcnosti rozhodoval trojčlenný senát – predseda senátu Rudolf Tkáčik a sudcovia Jana Baricová a Mojmír Mamojka, ktorému bola vec pridelená ako sudcovi spravodajcovi. Mamojka je bývalý poslanec vládnej strany Smer-SD, ku ktorej má podnikateľ blízko. Zo Smeru však musel ako ústavný sudca Mamojka odísť. S Kočnerom sa pozná a v minulosti dokonca spolu riešili práve spor Markízy.

Obhajca podnikateľa Michal Mandzák rozhodnutie zatiaľ komentovať nechcel. “Musíme si počkať na uznesenie aj s odôvodnením,” reagoval pre glob.sk.

Marian Kočner je obvinený zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Z rovnakého trestného činu je obvinený aj Pavol Rusko, ktorého súd nechal na slobode.

 

Mariana Kočnera poslal do väzby Najvyšší súd v júni tohto roka. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Takto šiel čas s Marianom Kočnerom v kauze zmenky

20.6.2018 – Polícia zbalila doma podnikateľa Mariana Kočnera a vzala ho do policajného zaistenia, kde strávil tri noci.

21.6.2018 – Muži zákona si prišli pre zakladateľa Markízy Pavla Ruska domov po výsluchu, za mrežami pobudol dve noci.

23.6.2018 – Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodoval o vzatí do väzby osem hodín. Kočner s Ruskom šli na slobodu, nakoľko súd väzbu odmietol.

28.6.2018 – Najvyšší súd pojednával o sťažnosti prokurátora, aby Kočner a Rusko predsa len šli do väzby. Kočnera poslal súd za mreže, Ruska nechal na slobode.

3.8.2018 – Špecializovaný trestný súd rozhodoval o žiadosti o prepustenie z vyšetrovacej väzby. Rozhodnutie poslal orgánom činným v trestnom konaní písomne. Prepustenie z väzby súd odmietol.

22.8.2018 – Ani Najvyšší súd Mariana Kočnera domov nepustil a potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu.

11.9.2018 – Ústavný súd uznesením odmietol podnikateľovu ústavnú sťažnosť ako zjavne neopodstatnenú.

Viac o téme: kauza zmenky, Marián Kočner, Mojmír Mamojka, Najvyšší súd, Pavol Rusko, rozhodnutie, Špecializovaný trestný súd, Ústavný súd, uznesenie, vyšetrovacia väzba

Súvisiace články