Spoločnosť Domáce

Nadácia detského kardiocentra pomáha štvrtý rok deťom s vrodenou chybou srdca

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Deti s vrodenou chybou srdca môžu napriek ochoreniu viesť plnohodnotný život. Učí ich to štvrtý rok Nadácia detského kardiocentra (NDK), a to prostredníctvom projektu Žijem naplno, ktorý sa rozbehol už aj na východe Slovenska. TASR o tom informovala PR manažérka nadácie Jana Kadlečíková.

 

Projekt funguje na princípe edukačnej podpory špeciálnych pedagógov. Tí navštevujú deti s ochorením v pohodlí domova, aby im pomohli dobehnúť ochorením spôsobené hendikepy, hovorí Kadlečíková. Doteraz sa podarilo pomôcť už viac ako 40 deťom zo západného a stredného Slovenska.

Špeciálni pedagógovia navštevujú deti s ochorením srdca, ktoré nemôžu pravidelne navštevovať škôlku či školu, priamo doma. Preberajú s nimi to, čo by sa ako zdravé deti učili v škole či škôlke, približuje Kadlečíková.

Na deťoch podľa Kadlečíkovej vidieť pokroky v jemnej a hrubej motorike, v sústredení, v reči či zlepšených výsledkoch v škole. „Prácu s deťmi s chorým srdiečkom sa snažím realizovať tak, aby ju deti vnímali ako hru, prostredníctvom ktorej v tomto náročnom procese objavujeme nové veci, tešíme sa z úspechov a posúvame sa ďalej,“ povedal jeden zo špeciálnych pedagógov Peter Vácha.

Kadlečíková pripomenula, že rodičia pacientov zaradených do projektu môžu využiť aj službu psychologickej podpory.